Минулого тижня президент США Дональд Трамп опублікував твіт про майбутні санкції своєї адміністрації проти Ірану, роблячи відсилання до серіалу HBO "Гра престолів": "Санкції близько" ("Sanctions are coming"). Після цього державний секретар Майк Помпео і міністр фінансів Стівен Мнучин підтвердили, що американські санкції торкнуться життєво важливих елементів іранської економіки, включаючи енергетичний і судноплавний сектори. Під санкції потрапили понад 700 іранських громадян, банків, літаків, морських суден, з очевидною метою - нівелювати нафтову торгівлю Ірану, пише The Washington Post.
Іноземні компанії та уряди, які продовжать купувати іранську нафту, також ризикують потрапити під санкції США. Для адміністрації Трампа, яка на початку цього року в односторонньому порядку вийшла з ядерної угоди з Іраном, введення додаткових санкцій - це початок кампанії максимального тиску на "режим-ізгой". У Білому домі впевнені, що санкції змінять поведінку Ірану в регіоні. Такий політичний курс отримав сильну підтримку від Ізраїлю та монархій Перської затоки - країн, яким вигідно, щоб Іран був змушений скоротити підтримку воєнізованих організацій на всьому Близькому Сході.
"У іранського режиму є вибір: він може або розвернутися на 180 градусів від свого курсу, і діяти як нормальна країна, або спостерігати за тим, як економіка Ірану руйнується", - заявив держсекретар Помпео.
Але критики американського президента стверджують, що заходи адміністрації Трампа будуть карати звичайних іранців, ніяк не впливаючи на уряд країни. За кілька місяців з моменту як Білий дім вийшов з ядерної угоди, іранська економіка зайшла в глухий кут, і валюта країни обвалилася. Великі транснаціональні корпорації або вийшли з країни, або згорнули свої справи там через побоювання потрапити під санкції США.
Міжнародна кризова група проаналізувала дані про економічні показники Ірану за останні 40 років і виявила, що її політика національної безпеки і економічні проблеми мало корелюються.
"Адміністрація Трампа сподівається, що санкції змусять Іран обмежити свою регіональну діяльність. Але дані показують, що це далеко не факт. Зміни в іранській економіці мало впливали на його регіональну політику", - наголошується в звіті групи.
Колишній радник держдепартаменту США Девід Міллер зазначив, що політика Трампа щодо Ірану лицемірна.
"Іранський режим - поганий. Але тільки Трамп може похвалити Кім Чен Ина, лідера істинно авторитарної і загрозливої ядерної держави, і не бачити лицемірства у своїй іранській політиці", - підкреслив він, вказуючи на величезну різницю між завзяттям адміністрації покарати Іран і його готовністю співпрацювати з Північною Кореєю.
Між тим керівництво Ірану підкреслило, що воно продовжує дотримуватися умов ядерної угоди і засуджує "незаконність" дій США. Європейські уряди, що підписали пакт, також наполягають на виконанні умов угоди.
"Наш колективний намір завершити цю роботу непохитний", - йдеться в спільній заяві ЄС, Великої Британії, Франції та Німеччини.
Президент Ірану Хассан Рухані, який наполягав на укладанні угоди після його обрання у 2014 році, у понеділок пообіцяв "з гордістю порушити санкції" і продовжити експортувати нафту.
"Іран набирає силу в регіоні, і я не вважаю, що санкції це змінять", - сказав Джеффрі Фелтман, екс-представник Держдепу по Близькому Сходу.
Фактично, санкції можуть допомогти воєнізованим групам, спонсорованим Іраном більше, ніж будь-кому. Аналітики стверджують, що іранський режим добре ізольований від економічних потрясінь і що його потужна Революційна гвардія - організація, яка виконує більшу частину "зловмисних дій" у таких країнах, як Ірак і Сирія, не здасть свої позиції через санкції.
Між тим, звичайні іранці гостро відчують наслідки санкцій: брак життєво важливих ліків, зростання вартості основних товарів і невблаганний погіршення якості їх життя.
Адміністрація президента США Дональда Трампа з 5 листопада відновила всі санкції проти Ірану, які раніше були зняті в рамках "ядерної угоди" 2015 року; обмежувальні заходи торкнуться експорту нафти, судноплавства, банківської і всіх інших галузей, що стосуються економіки.
Держсекретар США Майк Помпео нагадав, що США не зазнають торгівлі країн Євросоюзу і з Іраном, і США, не дозволять Європі вести бізнес "на два фронти".
США погодилися дозволити восьми країн, включаючи Японію, Індію, Китай і Південну Корею, продовжувати купувати іранську нафту після вступу в силу санкцій проти Тегерана.
Відносини США та Ірану загострені на тлі взаємних погроз, одностороннього виходу Трампа з Ядерної угоди через звинувачення в тому, що Тегеран таємно продовжує розробляти ядерну зброю, спроб глави Білого дому замінити іранську нафту для своїх союзників. Компанії-гіганти почали йти з Ірану одразу після того, як Трамп пригрозив, що можна вести бізнес або з Тегераном, або з Вашингтоном.
Як зазначає оглядач Віталій Федянін у своїй статті "Іранський прецедент Трампа", санкції США боляче вдарили по іранській економіці ще до офіційного введення їх в дію.