Вторгнення Росії в Україну спонукає Молдову замислитись над тим, щоб відійти від закріпленого конституцією нейтрального статусу та увійти до «ширшого альянсу».
Президентка країни Майя Санду в інтерв’ю POLITICO у відповідь на питання про можливий вступ до НАТО заявила, що Молдова зважує такий крок.
«Зараз йде серйозна дискусія про нашу здатність захищати себе, чи можемо ми зробити це самі, чи нам варто бути частиною ширшого альянсу. І якщо ми в якийсь момент як нація дійдемо висновку, що нам потрібно змінити нейтралітет, це має відбутися демократичним шляхом», — сказала вона.
У своїй відповіді Санду була обережна щодо назви цього альянсу і, аби не дратувати Путіна, не уточнила, чи йдеться про НАТО. Російський диктатор вже намагається дестабілізувати проєвропейський уряд Молдови і застеріг Молдову від подальшої військової співпраці з західними союзниками.
Хоча Молдова не є членом НАТО, вона співпрацює з організацією та робить свій внесок у миротворчі сили НАТО в Косово.
У вересні минулого року Санду разом з іншими лідерами зустрілася з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Нью-Йорку під час Генеральної асамблеї ООН. Міністр закордонних справ Молдови Ніку Попеску взяв участь у грудневій зустрічі НАТО в Бухаресті — це перший випадок, коли міністр закордонних справ Молдови брав участь у зустрічі міністрів НАТО. На цій зустрічі союзники знову підтвердили підтримку Молдови, в тому числі через забезпечення підготовки молдовських сил оборони. Сусідня Румунія, член НАТО, також особливо зацікавлена у збільшенні військового співробітництва.
Найбільш явною перешкодою для подальшої інтеграції Молдови є те, що всередині країни, у сепаратистському регіоні Придністров’я, базуються російські солдати.
Тим не менш, військовий розрахунок стає дедалі більш актуальним. Молдова опинилася в небезпечній близькості від воєнних дій, розпочатих Росією в Україні торік. Лише минулого тижня на півночі країни знову знайшли уламки ракет. Атаки на енергетичну інфраструктуру в Україні також призводять до відключення електроенергії в Молдові.
Як зауважує видання, Молдова мусить діяти делікатно: з одного боку залишаючись вірною своїй прозахідній та європейській траєкторії, з іншого боку — не провокуючи Росію, яка може застосувати військову силу.
Санду заперечує будь-яке сприйняття того, що крок Молдови щодо зміцнення своєї оборони — або шляхом збільшення власного військового потенціалу, або шляхом налагодження тісніших відносин з іншими союзниками — є провокаційним, наголошуючи, що саме Росія, а не Україна чи Молдова, є агресором.
«Молдова — мирна країна. Це не Молдова почала війну проти своїх сусідів. Російській пропаганді вдалося переконати частину населення, що нейтралітет означає, що вам не потрібно інвестувати у свій оборонний сектор, що нейтралітет означає, що ви нічого не робите і у вас немає можливості захищати себе. Це неправильно», – сказала вона.
Президентка говорить, що її країна залишається дуже «вразливою» та піддається російській гібридній війні, яка здійснюється шляхом пропаганди та дезінформації, але на даний момент про військову загрозу не йдеться передусім через хоробрість і стійкість українців.
«Завдяки мужності та опору українців наразі ми не стикаємося з військовою загрозою. Ми стикаємося з низкою ризиків, але жоден із них не зрівняється з ситуацією в Україні та з ціною, яку платять українці», — наголосила вона.
Як повідомлялось, Молдова звернулася до союзників з проханням зміцнити можливості протиповітряної оборони країни на тлі війни, яку РФ продовжує в Україні.