Саміт в Ризі покаже провал спроби ЄС стримати Росію – The Guardian

Поділитися
Саміт в Ризі покаже провал спроби ЄС стримати Росію – The Guardian Країни Східного партнерства © Facebook/Council of the European Union
Програма Східного партнерства повинна була не дозволити Москві тиснути на сусідів, але ніхто не чекав військової агресії.

Саміт в Ризі покаже поразку програми Євросоюзу, яка була створена для того, щоб вивести шість пострадянських країн з орбіти Москви і направити їх в обійми Брюсселя.

Східне партнерство було започатковане в 2009 році у відповідь на військову агресію Росії проти Грузії. Вона повинна була стримати амбіції Москви, пропонуючи її сусідам туманну перспективу членства в ЄС.

Але військове вторгнення Кремля в Україні у поєднанні з небажанням Євросоюзу розширюватися далі на схід, поставили Східне партнерство під удар. Принаймні, дві з шести країн, які брали участь в програмі, розчарувалися в програмі і приєдналися до Євразійського союзу Володимира Путіна, який повинен стати альтернативою ЄС,

Про це на сторінках The Guardian пише Шон Вокер, зауважуючи, що твердий проєвропейський курс зберігають Україна і Грузія. Хоча в Ризі їм мало що запропонують за вірність зближенню з ЄС. В 2013 році у Вільнюсі тодішній президент України Віктор Янукович відмовився підписувати угоду про асоціацію з Євросоюзом в рамках Східного партнерства. Після цього в Києві відбувся Майдан, Януковича усунули з посади, а Москва у відповідь окупувала Крим і розв'язала війну на в Донбасі. Ці події залишили відбиток і на цьогорічному саміті.

"Ми всі були шоковані тим, що поруч з нами є сусід, здатний піти на все, щоб підірвати суверенне право вибору в Європі. Ми думали, що ці часи давно в минулому", - прокоментував неназваний лідер однієї з країн ЄС.

В Європі тепер виникла проблема, як відреагувати на агресію Росії: посилити зусилля з інтеграції партнерів на Сході чи навпаки, зменшити свої амбіції.

"ЄС ніколи не дозволить третім країнам диктувати політику іншим країнам. Однак ми будемо поводитися більш обережно у відносинах з Росією у майбутньому. Можливо ми були не достатньо обережними, не далекоглядними і замало говорили раніше", - прокоментував інший неназваний європейський лідер.

В Ризі лідери ЄС публічно заявляли, що досі підтримують Східне партнерство. Але тепер вони про це говорять значно тихіше, побоюючись спровокувати Росію на нову агресію. В цей же час, президент Азербайджану Ільхам Алієв продемонстрував, що втратив цікавість до програми і не приїхав на саміт.представники Білорусі і Вірменії хоч і приїхали в Ригу, але вже включили свої країни в Євразійський союз, який унеможливлює зближення з ЄС.

Таким чином, лише Грузія, Україна і Молдова прагнуть зблизитися з Євросоюзом і хочуть стати його повноправними членами. Але сам ЄС намагається сповільнити їхню інтеграцію. Дипломати кажуть, що вони намагаються "скоригувати очікування" цих країн, оскільки деякі країни-члени об'єднання не хочуть розглядати навіть розмиту перспективу членства України, Грузії і Молдови.

ЄС напередодні саміту в Ризі заявив про нову геополітичну ситуацію в Європі. Про це заявила представник латвійського головування в ЄС парламентський секретар МЗС Латвії Занда Калніня-Лукашевіца, нагадавши, що Росія силою змінила кордони в Європі. В цей же час, міністр закордонних справ України Павло Клімкін чекає від саміту в Ризі обіцянки надати Україні безвізовий режим в 2016 році.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі