Саміт "Східного партнерства" що відкривається в четвер, 21 травня, в Ризі пройде в нових геополітичних умовах, заявила представник латвійського головування в ЄС парламентський секретар МЗС Латвії Занда Калніня-Лукашевіца.
На пленарному засіданні Європарламенту в Страсбурзі в середу вона робила повідомлення від імені глави дипломатії ЄС Федеріки Могеріні.
"Саміт "Східного партнерства" в Ризі пройде в нових геополітичних умовах після того, як кордони були змінені силою, а партнери і держави-члени ЄС зазнали значного тиску", - сказала Калниня-Лукашевица.
За її словами, "Євросоюз продовжить захищати своїх партнерів, щоб вони могли робити свій вільний вибір при дотриманні суверенітету, що стосується їх міжнародних або комерційних відносин".
При цьому латвійський дипломат наголосила, що "ні "Східне партнерство", ні двосторонні відносини між Європейським Союзом та його партнерами ніколи не будуть спрямовані проти кого б то не було".
Калниня-Лукашевица зазначила, що підписання угод Євросоюзу про асоціацію та зону вільної торгівлі з Грузією, Молдовою і Україною підсилило співробітництво ЄС з цими трьома країнами.
Вона назвала дуже обіцяють перші показники тимчасового застосування угоди з Грузією і Молдовою, торговий обмін яких з Євросоюзом зростає.
Калниня-Лукашевица також нагадала, що на саміті ЄС-Україна в Києві і на тристоронній зустрічі в Брюсселі ЄС-РФ-Україна з торгових питань було підтверджено, що торговельно-економічний розділ угоди про асоціацію Євросоюзу і України вступить в силу 1 січня 2016 року.
"Саміт в Ризі буде можливістю розглянути перші етапи реалізації угод про асоціацію та зону вільної торгівлі та продемонструвати міцні зобов'язання союзу посилити нашу співпрацю. Саміт підтвердить важливість реформ, що дозволяють консолідувати правова держава, конкурентну ринкову економіку, надавши найкращі перспективи гарантій європейського майбутнього нашим партнерам", - заявила представник латвійського головування ЄС.
Разом з тим вона зазначила, що ніяких послаблень візового режиму для Грузії і України на цьому саміті очікувати не доводиться. Доповідь Єврокомісії про прогрес у виконанні ними чергової фази умов для безвізові короткострокових поїздок очікується лише до кінця 2015 року.
Калниня-Лукашевица звернула увагу на диференційований підхід до роботи з партнерами, обраний Євросоюзом, який має намір працювати з ними на основі нових угодо. Дипломат згадала плани перегляду угоди з Вірменією на нових умовах, сказала про очікування пропозицій Азербайджану про вибудовування майбутніх двосторонніх відносин і підтвердила ідею критичного партнерства з Білоруссю.