Офіційний представник глави Євроради Шарль Мішель Баренд Лейтс вранці 20 липня підтвердив, що дискусія відбувалася всю ніч з незначними перервами.
Серед основних тем зустрічі обговорення бюджету ЄС на 2021-2027 роки та плану антикризового відновлення економіки. Саме план відновлення економіки вніс розкол в єдність ЄС і розділив його на символічні "північ", "південь" і "схід", пишуть європейські ЗМІ.
Напередодні глава Євроради вів напружені консультації з європейськими лідерами за підтримки своїх однодумців - канцлера ФРН Ангели Меркель, президента Франції Емманюель Макрона і голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн. Деякі пункти документів спровокували глухий кут у переговорах. В першу чергу це питання управління планом відновлення економіки, пропорція між субсидіями та позиками у відновлювальному фонді, критерії надання фінансової допомоги, дотримання принципів правової держави, знижки на внески до бюджету країн ЄС, є нетто-донорами.
Країни-донори - Австрія, Данія, Нідерланди, Швеція - та Фінляндія яка приєдналася до них в ході саміту, вимагали суворого контролю над тим, як держави-реципієнти фінансової допомоги будуть її використовувати. Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте наполягав на праві вето щодо національних програм відбудови економіки. Проти цього категорично заперечували особливо постраждалі від кризи Італія та Іспанія.
Ще одним каменем спотикання стала пропозиція про фінансування для країн-одержувачів допомоги з союзного бюджету з повагами принципів правової держави. Єврокомісія запропонувала заморожувати цілком або частково допомогу для тих країн союзу, які ігнорують ці принципи. Це явно торкнулося інтересів Угорщини та Польщі, щодо яких була активована стаття 7 договору про Європейський союз, що попереджає про можливість санкцій за серйозне порушення європейських цінностей.
Якщо узгодити позиції країн Євросоюзу не вийде, то в найближчі дні проведуть ще один позачерговий саміт.
Нагадаємо, раніше президент Європейської Ради Шарль Мішель представив громадськості компромісна пропозиція по фонду відновлення економіки ЄС після пандемії COVID-19. Перед главами держав і урядів стоїть питання прийняття бюджету на 2021-2027 роки на суму €1,85 трлн.
Повідомлялося, що Італія хоче, щоб Європейський Союз схвалив без ключових змін новий фонд відновлення економіки вартістю 750 млрд євро, який в основному спрямований на підтримку південних країн ЄС, найбільш постраждалих від коронавіруса.