Перший день саміту "великої двадцятки" у Петербурзі привернув увагу не стільки подіями і заявами, скільки атмосферою - особливо між лідерами Росії та США. Такого грозового напруження у відносинах двох країн, як напередодні цього заходу, в новітній історії не було. Наріжним каменем російсько-американського протистояння стала Сирія. У російської делегації є намір не відпускати цю тему, зазначив прем'єр-міністр Італії Енріке Летта, а голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу сказав: "Знаю, що Сирія у всіх у голові". Сирійське питання продовжать обговорювати у п'ятницю.
Те, що Барак Обама запитав у Конгресу дозволу вдарити по Сирії в обхід санкцій ООН напередодні G20, у Кремлі визнали ще більш показовим жестом, ніж його відмову від переговорів із Путіним у Москві, розповів РБК daily високопоставлений чиновник. Обтяжуючою обставиною стала заява глави Міноборони США Чака Гейгела, що саме Росія допомагала Сирії постачанням хімічної зброї (пізніше Пентагон її дезавуював, але Кремль і Міноборони все одно відповіли, і досить різко), а також відмова керівництва Конгресу США прийняти делегацію російських парламентаріїв.
Самому Обамі візит до Росії дався непросто: спочатку він передумав летіти до Москви на переговори з Путіним напередодні саміту, потім Білий дім відмовив у контактах лідерам у Петербурзі, нагадує видання. Двосторонні переговори американського та російського президентів у графіку самого форуму також офіційно не значаться, повідомлялося навіть, що організатори змінили план розсадження гостей - щоб Путін і Обама не опинилися поруч.
У четвер на офіційному відкритті саміту, журналістські камери, фіксуючи появу кожного, завмирали в очікуванні Обами. Той приїхав передостаннім. На відміну від колег, які скористалися лімузинами російської сторони, президент США віддав перевагу Cadillac з вашингтонськими номерами, розповідає газета. На лацкані піджака замість круглого значка з логотипом саміту красувався американський прапор. При цьому видання визнало натягнутою посмішку американського лідера, коли він вітався за руку з Володимиром Путіним.
Пізніше, під час обговорень, президент США показово уникав будь-яких тем поза економічним порядком денним. Він дав зрозуміти, що не пов'язував великих надій з тим, що за вечерею йому вдасться вплинути на позицію Росії щодо Сирії. На відміну від інших лідерів, Обама з'явився на заході з майже годинним запізненням і не брав перед вечерею участь у прогулянці по парку Петергофа, яку влаштував іншим учасникам президент Росії Володимир Путін, повідомляє Російська служба BBC.
Тим не менш, російський президент при бажанні може отримати політичні вигоди, вважають "Ведомости". У своїй редакційній статті на тему діляться міркуваннями: в умовах значного падіння авторитету Росії у світі у Москви не так багато можливостей вплинути на рішення США і їхніх союзників щодо Сирії. Однак той факт, що війна зараз невигідна навіть найбільш послідовним її прихильникам, несподівано виявляється на руку Москві.
Навіть колишній радник з національної безпеки США Збігнєв Бжезінський, виступаючи на CNN, сказав, що з урахуванням можливих ризиків підірвати регіон він не бачить в адміністрації Барака Обами виразної стратегії, а тому краще діяти обережніше і продуманіше. The Times у четвер назвала ситуацію "моментом Путіна", зауважуючи, що зараз саме він може "зробити хоч щось хороше" і зупинити війну. !zn
Читайте також:
ЄС виступив за мирне вирішення конфлікту в Сирії
Спецпредставник генсека ООН щодо Сирії негайно вирушив на G20 до Петербурга