Rzeczpospolita: Торговельна війна між Польщею і Україною була б повним абсурдом

Поділитися
Rzeczpospolita: Торговельна війна між Польщею і Україною була б повним абсурдом © ZN.UA
Варшаві такий торговельний конфлікт не потрібен, але і Києву варто зрозуміти, що світова політика - це складна гра інтересів, і у Варшави вони теж є.

Якщо одна сторона в торговельній угоді запроваджує ембарго, а інша відповідає на це жорсткими заходами у відповідь, це може стати початком торговельної війни. Але чи така поведінка - це вже, власне, війна?

Можна довго про це сперечатися, але, безперечно, якщо погроза заступника міністра розвитку, торгівлі і сільського господарства Тараса Качки запровадити ембарго на польську сільськогосподарську продукцію набуде чинності, у відносинах між Варшавою і Києвом виникне не лише розкол, але й реальна проблема, яка може змінити логіку взаємовідносин, - пише в своїй статті головний редактор Rzeczpospolita і політолог Богуслав Хработа.

«Перш за все, мене трохи дивують українці. Вони повинні розуміти, що вони ще не в ЄС. Відкриття європейського ринку для їхньої продукції - це привілей, а не зобов'язання Брюсселя, закріплене в якомусь договорі. Цим привілеєм треба вміло користуватися і не наживати ворогів серед своїх найближчих сусідів», - пише він.

Хработа додає, що його редакція Rzeczpospolita щиро підтримує військові зусилля України. Але схоже, що Київ «намагається перетворити війну на механізм морального шантажу». Боротьба з росіянами має виправдати згоду на все, що тільки президент Володимир Зеленський очікує від демократичних країн.

«Я чудово розумію його логіку, зрештою, у нього немає вибору, він повинен «йти до кінця». Проте світова політика - це складна гра інтересів, в якій не завжди можна виграти по максимуму, і замість мільйона в замкненому сейфі може вийти «пшик». У цьому сенсі Зеленський перегнув палицю в ООН, і рішення про відповідь на польське ембарго може стати фатальним для Києва», - застерігає автор.

Воно може стати початком ланцюгової реакції, яка надовго розділить Україну і Польщу. Це пов’язано з тим, що українське зерно на польському ринку дійсно може спричинити соціальні і економічні проблеми, а також і з тим, що польське суспіство перебуває на завершальній стадії виборчої кампанії. А це, по суті, ідеальне середовище для ескалації емоцій.

Далі Хработа аналізує поведінку Варшави. Погрози прем’єр-міністра Польщі щодо ембарго на інші сільськогосподарські продукти з України - це ніщо інше, як чудова ілюстрація того, як може виглядати ланцюгова реакція.

«Мислення Матеуша Моравецького настільки підпорядковане логіці передвиборчої кампанії, що він готовий до ескалації польських заходів у відповідь, навіть незважаючи на те, що Польщі не потрібна торгова війна з Україною. Більше того, вона може бути згубною з точки зору відносин з європейськими чи американськими партнерами. Вона зіпсувала б репутацію Польщі і навіть викликала б неконтрольовану хвилю ксенофобії», - пише Хработа.

Це не має жодного сенсу ще й тому, що польське ембарго суперечить європейському законодавству і може призвести до чергового конфлікту з Брюсселем. Чи справді це те, що потрібно Польщі сьогодні? Безумовно, ні.

«Тому ми рішуче закликаємо обидва уряди зійти з цього небезпечного шляху. Прем'єр-міністр Моравецький, ми просимо вас бути розсудливим і не підігрівати настрої. Заступник міністра Качка, більше розуміння ваших сусідів! Географію не зміниш. А в жорсткому світі міжнародних інтересів мають значення й інші речі, а не лише егоїстичне надумане питання продажу українського зерна. Розбірки ще можна відкласти. Поговоріть із Зеленським. Серйозно», - пише редактор Rzeczpospolita.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі