Венеціанська комісія при Раді Європи визнала безпідставним розпуск парламенту Молдови, заявивши, що Конституційний суд країни не дотримувався належної процедури при прийнятті рішення. Про це йдеться у висновку комісії, оприлюдненому у п'ятницю у відповідь на звернення генерального секретаря РЄ.
"Експерти з конституційного права Ради Європи, Венеціанська комісія, встановили, що для розпуску парламенту Молдови 7 або 8 червня 2019 року не було підстав", – йдеться в повідомленні.
Комісія вважає, що Конституційний суд Молдови не дотримувався ні своїх власних процедур, ні принципу рівності сторін при розгляді нещодавньої політичної кризи.
У Венеціанській комісії вважають, що рішеннями від 8 і 9 червня КС Молдови порушив процесуальні права як президента, так і парламенту. Зокрема, тому, що рішення були прийняті швидко, а також – на вихідних, коли ні президент, ні парламент не були представлені і, схоже, не мали можливості подати свої аргументи суду.
Експерти підкреслюють, що ніщо не вказувало на надзвичайну ситуацію в країні з наближенням завершення тримісячного терміну для формування коаліції. Навпаки – розвиток подій у парламенті давав надію, що додатковий час приведе до вирішення кризи шляхом формування нового уряду.
Повний текст висновків експертів комісії буде опублікований на офіційному сайті відомства на наступному тижні.
Нагадаємо, 8 червня Конституційний суд Молдови видав постанову про розпуск парламенту країни, нібито через те, що депутати не сформували уряд протягом 90 днів після виборів. У той же день депутати створили парламентську коаліцію, до складу якої увійшли проросійська "Партія соціалістів" і проєвропейський політичний блок ACUM.
На екстреному засіданні парламенту 8 червня було затверджено склад Кабінету міністрів Молдови, члени уряду склали присягу. Уряд Молдови очолила лідерка партії "Дія і солідарність" Майя Санду, спікеркою парламенту стала лідерка "Партії соціалістів" Зінаїда Гречана.
Також депутати проголосували за прийняття декларації "Про захоплену державу", в якій йдеться про необхідність звільнення держави від "влади олігархів" та виведення держструктур з-під впливу Демократичної партії.
Лідер Демпартії Володимир Плахотнюк заявив про спробу "соціалістів" і блоку ACUM узурпувати владу. А Конституційний суд Молдови відсторонив від посади президента Ігоря Додона за нероспуск парламенту.
Детальніше про ситуацію в Молдові читайте у статті Артема Филипенка "Єдність і боротьба протилежностей" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".