Розмова Байдена та Сі Цзіньпіна загострила напругу між Китаєм та США — The Washington Post

Поділитися
Розмова Байдена та Сі Цзіньпіна загострила напругу між Китаєм та США — The Washington Post © economist.com
Пекін не робить ставку на "американсько-китайську розрядку" під керівництвом Байдена.

Під час першого телефонного дзвінка американський президент Джо Байден та китайський лідер Сі Цзіньпін обговорили питання, щодо яких США та Китай мають протилежні погляди. Обидві сторони продемонстрували, що не будуть поступатися «колючим питанням» Тайваню, Гонконгу та Сіньцзяну. Байден та Цзіньпін окреслили сфери, які можуть створити тривалу напругу між країнами в епоху після президенства Дональда Трампа, пише The Washington Post.

Під час розмови з Байденом Сі Цзіньпін сказав у примирливих тонах про важливість здорових двосторонніх відносин, згідно з повідомленнями державних китайських ЗМІ. Але лідер Китаю чітко попередив Байдена "діяти розсудливо" щодо трьох регіонів: Тайваню, Гонконгу та Сіньцзяну.

Байден зазначив, що у нього "є серйозні занепокоєння примусовою та несправедливою економічною практикою Пекіна, репресіями в Гонконгу, порушеннями прав людини в Синьцзяні та діями китайської влади щодо Тайваню", повідомляє Білий дім.

Після жорстких коментарів вищих американських чиновників розмова двох лідерів підкреслила глибокі розбіжності між двома провідними світовими державами, і саме ці розбіжності визначатимуть змагання країн у галузі торгівлі, технологій, військової майстерності та ряду інших сфер на найближчі роки.

Суворі попередження Китаю про Тайвань, який підтримують США, стали послідовним повідомленням, що Америка не буде відмовлятися від рішучості у відносинах з Китаєм. Китай не розраховує, що новий американський президент швидко застосує набагато м'якший підхід і запропонує зміни, яких прагне Пекін, наприклад, пом’якшення тарифної політики Дональда Трампа.

"Тайвань - це одне з ключових питань у відносинах між Китаєм та США. Китай чекає, щоб побачити, що США скажуть і зроблять щодо Гонконгу, Тайваню та Сіньцзяну. Боротьба за ці питання між Китаєм та США сформує напрямок відносин на найближчі чотири роки", - сказала заступник директора Центру американських досліджень Університету Фудана Сінь Цян.

Колишній державний секретар Майк Помпео назвав репресії Китаю над мусульманським населенням в Синьцзяні "геноцидом" в останні дні адміністрації Трампа, розлютивши Пекін. Крім того, команда Трампа зняла обмеження Держдепартаменту щодо взаємодії з чиновниками Тайваню. Новий держсекретар Ентоні Блінкен погодився зі словами Помпео щодо геноциду і наполегливо висловився за підтримку Тайваню. Радник з питань національної безпеки Байдена Джейк Салліван також публічно рекомендував Сполученим Штатам бути готовими "притягнути Китай до відповідальності" за його репресії в Гонконгу та Сіньцзяні та за політику щодо Тайваню.

Окрім обговорення питання трьох регіонів, які Китай вважає своїми основними національними інтересами, Сі Цзіньпін запропонував відновити діалог між урядами. Адже під час президенства Трампа спілкування між країнами майже зникло, і лише представники сфери торгівлі підтримували «мінімальний діалог». Однак Пекін не робить ставку на американсько-китайську розрядку під керівництвом Байдена.

Більшість китайських державних ЗМІ визнали розмову між лідерами надзвичайно важливим поворотним моментом.

"Важливість цього телефонного дзвінка полягає не тільки в тому, що він сприяв особистому спілкуванню двох лідерів, але також забезпечив відчуття нової епохи для китайсько-американських відносин і вираження взаємної поваги", - написав редактор китайського таблоїду Global Times.

Китай прагне відновити діалог і чекав дзвінка Байдена з моменту інавгурації 20 січня. Китайські чиновники неофіційно висловили ідею направити вищого китайського дипломата Ян Цзечі до Вашингтона для зустрічі з представниками Байдена. Але реакція США була прохолодною, оскільки Байден і вищі посадові особи, такі як Блінкен, спочатку схильні провести переговори з союзниками та друзями США, включаючи Канаду, Велику Британію, Японію, Австралію та Індію.

В останні місяці, особливо з моменту інавгурації, коментарі адміністрації Байдена закріпили віру в Пекіні, що його відносини зі Сполученими Штатами докорінно змінилися на конкуренцію.

Старший науковий співробітник Центру Карнегі-Цінхуа в Пекіні Чжао Тун зазначив, що під час розмови з Байденом Сі Цзіньпін цитував промову нового американського лідера про перемогу після виборів на тему "можливостей". Представники політичних кіл у Пекіні знають, що країни можуть спробувати уникнути конфронтації, але водночас, Китай навряд чи відмовиться від можливості кинути виклик силі Сполучених Штатів.

«Поки що Китай трохи розчарований. Риторика Байдена була дуже жорсткою і переконує китайців у тому, що потрібно розвивати власні можливості. Китай впевнений, що з часом баланс сил змінюється», - каже Чжао Тун.

У середу вищі представники адміністрації Байдена виклали стратегію США, яка запозичила деякі елементи змагального підходу Трампа до Китаю, одночасно відкинувши його односторонню тактику. Чиновники заявили, що Байден також не буде поспішати скасування тарифів і проаналізує нові заборони.

Прес-секретар міністерства закордонних справ Тайваню Джоанн Оу сказала, що її міністерство подякувало адміністрації Байдена за "постійну демонстрацію підтримки нашої країни", оскільки Тайвань сподівається продовжувати тісно співпрацювати з Вашингтоном.

Користувачі соціальних мереж в Китаї, схоже, були задоволені тим, що Байден привітав китайський народ із новорічним святом. Політичні мислителі в Пекіні дотримувалися більш реалістичної точки зору.

"Адміністрація Байдена не має великого інтересу до активного полегшення китайсько-американських відносин", - написав науковий співробітник Китайського інституту міжнародних досліджень Фу Соусінь у своїй публікації, де нарікав на позиції Вашингтона щодо Гонконгу, Тайваню та Сіньцзяну.

Раніше повідомлялося, що Сполучені Штати створили нову робочу групу з Китаю, і Пентагон «відповість» на виклик Пекіна шляхом зміцнення міцних союзів. Байден також оголосив про перегляд стратегії США щодо Китаю і про те, що він отримав брифінг від Остіна про нову оперативній групі, що розглядає військову політику Вашингтона щодо КНР.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі