Індійські офіційні особи, які приймають цієї осені саміт G20, заявили 7 вересня, що запропонували країнам G20, щоб спільна заява групи про засудження війни в Україні враховувала погляди Росії і Китаю – щоб «уникнути глухого кута». Представлений Індією останній проєкт спільної декларації не влаштував ЄС та інших членів G7.
Лідери, включно з президентом США Джо Байденом, збираються в Нью-Делі цими вихідними на саміт, спрямований на зміцнення продовольчої безпеки, боротьбу зі зміною клімату та полегшення боргового тягаря для бідних країн. Але дискусіям 20 найбільших економік світу заважають розбіжності щодо вторгнення Росії в Україну, які посилилися після минулорічного саміту на Балі, кажуть делегати, передає Reuters.
Західні країни вимагають рішучого засудження війни як умови для ухвалення Делійської декларації. При цьому міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров, який буде присутній на саміті замість президента Владіміра Путіна, заявив, що Москва заблокує підсумкову декларацію, якщо вона не відображатиме її позицію.
Індія запропонувала, щоб G20, засуджуючи страждання, спричинені російським вторгненням, також відобразила думку Москви і Пекіна про те, що форум не є місцем для геополітики. Інший варіант – більш загальна заява про війну в спільній декларації, сказав інший чиновник.
Прем'єр-міністр Нарендра Моді намагається використати цьогорічне лідерство Індії в G20, щоб продемонструвати її становлення як великої держави, здатної формувати єдність з великих глобальних питань. Якщо на зустрічі в Делі не вдасться ухвалити спільну заяву, це стане першим випадком в історії самітів G20 і потенційно поставить під сумнів життєздатність групи.
«Це, безумовно, призведе до кризи довіри до Групи», – сказав Креон Батлер, директор Програми глобальної економіки та фінансів лондонського аналітичного центру Chatham House.
Батлер прогнозує, що на саміті в Індії буде багато суперечок і спекуляцій, але, зрештою, країни дотримуватимуться формату G20, оскільки він є важливою сполучною ланкою між блоком найбагатших країн G7 і світом, що розвивається.
Нагадаємо, Росія та Китай повідомили, що їхні лідери, Путін та Сі Цзіньпін, не приїдуть на саміт до Індії. The Financial Times вважає, що відсутність лідера Китаю на саміті похитне авторитет G20 як визначного глобального форуму лідерства на тлі глибоких розбіжностей між її членами. При цьому Bloomberg вважає, що відсутність Путіна та Сі надасть президенту США Джо Байдену більше шансів привернути на свій бік партнерів по Двадцятці.