Інвестори позбувалися і продавали російські акції, облігації і рублі перед обличчям введення нових американських санкцій і тріщини у відносинах між президентом США Долнальдом Трампом і президентом Росії Володимиром Путіним, пише The New York Times.
Розпродаж російських акцій склав більш ніж 8 відсотків, що різко підвищило вартість запозичень для деяких з найбільш важливих компаній країни. Рубль впав більш ніж на 4 відсотки по відношенню до долара, ціна державних облігацій також впала.
Сукупний ефект полягає в тому, що російським компаніям і споживачам жити буде, щонайменше, дорожче.
Це був один з найгірших днів для російських ринків з моменту анексії Криму в 2014 році. Це підкреслює простий факт, що хоч Путін і зміг утвердити свою країну як силу, з якою потрібно рахуватися на світовій політичній арені, але Росія залишається економічно ізольована і стикається із загрозою проблеми подальшого свого розвитку.
"Ми як і раніше маємо справу з економікою, якою управляє авторитарний режим, який дуже залежить від світових цін на нафту", - сказав Якоб Кіркегард, старший науковий співробітник Інституту міжнародної економіки Петерсона. "Існує багато недоліків, і більшість з них геополітичні".
Звичайно, ніщо з цього не представляє серйозної загрози для російської економіки або для Путіна, поки ціни на нафту залишаються приблизно на 25 відсотків вище в порівнянні з минулим роком.
Від початку військового вторгнення Росії в Україну чотири роки тому, відносини Москви із Заходом досягли гіршого рівня з часів холодної війни.
В кінці минулого місяця Сполучені Штати приєдналися до членів Європейського союзу, щоб видворити десятки російських дипломатів в скоординованій відповіді на отруєння колишнього кремлівського шпигуна Сергія Скрипаля в Англії. Британія звинуватила Москву в нападі, який піддав небезпеці отруєння нервово-паралітичним газом більше ста чоловік в місті Солсбері.
В п'ятницю, Сполучені Штати ввели санкції відносно семи найбагатших людей Росії, а також проти 17 урядовців, таким чином націлившись на олігархів, які домінують в російській економіці. Санкції були відповіддю на серію агресій, включаючи втручання Кремля в президентські вибори США в 2016 році.
Потім, у неділю, після смертельної хімічної атаки в Сирії, Трамп оприлюднив різку заяву на адресу Путіна за підтримку сирійського диктатора Башара Асада.
"Багато мертвих, включаючи жінок і дітей, в безглуздій хіматаці в Сирії", - написав Трамп в Twitter. "Президент Путін, Росія і Іран відповідають за підтримку Тварини Асада".
Many dead, including women and children, in mindless CHEMICAL attack in Syria. Area of atrocity is in lockdown and encircled by Syrian Army, making it completely inaccessible to outside world. President Putin, Russia and Iran are responsible for backing Animal Assad. Big price...
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 8 квітня 2018 р.
Ця заява в Twitter може здатися незначною, але це сигналізувало інвесторам, що Росія, ймовірно, залишиться під загрозою подальших санкцій.
"Будь-хто, хто сподівається, що санкції можуть бути скасовані, цього не станеться", - сказав Вільям Джексон, старший економіст з ринків що розвиваються в компанії Capital Economics.
Незважаючи на вороже ставлення Москви до Сполучених Штатів і Європи, інвестори навшпиньки повернулися до російських акцій і облігацій за останній рік, так як економіка Росії виявилася стійкою до ваги санкцій в останні роки.
Інфляція, яка виросла після різкого падіння курсу рубля в 2014 році, знизилася. Після скорочення в 2015 і 2016 роках російська економіка в минулому році зросла на скромні 1,5 відсотка завдяки зростанню світових цін на нафту. За даними Goldman Sachs, на частку нафтогазового сектора припадає 25 відсотків валового внутрішнього продукту Росії.
Новий раунд санкцій ставить під загрозу ці вигоди
Россійські компанії, що потрапили під приціл в останньому раунді американських санкцій, понесли одні з найбільш різких втрат в понеділок. Акції компанії "Русал", одного з найбільших в світі виробників алюмінію, впали більш ніж на 20 відсотків. Компанія була включена в перелік санкцій Казначейства США.
Розпродаж акцій поширився на великі російські банки, при цьому "Сбербанк" впав на 17 відсотків і ВТБ на 9 відсотків.
Масштабний продаж акцій компаній, які не піддаються прямому контролю з боку Кремля і не підривають нормальні стійкі ринки облігацій, - це ознака того, що нервові інвестори раптово стикнулися з невтішними перспективами Росії, особливо з можливістю введення нових санкцій проти більш широкого кола людей і компаній.
"Дуже складно оцінити, хто буде включений в список в майбутньому, якщо це повториться", - сказав Володимир Тіхоміров, головний економіст BCS Global Markets в Москві. "Російський країнний ризик значно виріс", - додав він. (Країнний ризик - імовірність втрати вартості інвестиції, пов'язаних з вкладеннями за кордоном, ред.).
Читайте також, США ввели нові санкції проти Росії, наслідки: хто втратив і скільки. Більше всіх від санкцій постраждав Олег Дерипаска. Його компанія "Русал" є найбільшим в світі виробником алюмінію, п'ята частина продажів припадає саме на США.
До речі, президент України Петро Порошенко пообіцяв, що РНБО України найближчим часом розгляне питання введення санкцій проти російських олігархів, які будуть гармонізовані з санкціями США.
Основні російські фондові індекси у понеділок, 9 квітня, в ході торгів продемонстрували серйозне падіння. Індекс РТС до 15:30 впав на 11%, Індекс Московської біржі – на 9%. Це при тому, що світові фондові майданчики в цілому демонстрували позитивну динаміку, зростають також ціни на нафту.