Вони збираються повторно розслідувати злочини радянського тирана і його оточення. Про це сьогодні пише Rzeczpospolita.
"Сьогодні, коли весь світ шукає нових шляхів розвитку, наша країна повертається до архаїчного способу врядування, а вся влада знову зосереджена в руках однієї людини", - пояснили в громадському об'єднанню "Конгрес Інтелігенції", до якого після анексії Криму увійшли історики, громадські діячі, політики, правозахисники, актори і музиканти.
Сьогодні члени "Конгресу" збираються в Москві, щоб обговорити боротьбу проти відродження сталінізму в Росії.
"Ми дуже занепокоєні діями російської влади, яка намагається реабілітувати і відродити культ Йосипа Сталіна", - пояснили в організації.
Вони підготували проект так званого "народного трибуналу", який розглядатиме злочини Йосипа Сталіна і окремо його оточення в Кремлі. Проект вже підтримали 20 видатних росіян, серед яких радянська дисидентка Людмила Олексієва, журналіст Андрій Піонтковський, історик і телевізійний журналіст Микола Сванідзе. Також "трибунал" буде намагатися зупинити спроби виправдати режим Сталіна.
"Російське телебачення показує фільми, в яких образ Сталіна цілком позитивний. На 70 річницю Дня перемоги у Другій світовій війні його особу винесли на перше місце і говорили про нього, як про "переможця". А в російських школах вчителі не розповідають про сталінські злочини і мільйони жертв його дій. Лише кажуть, що Сталін герой і нібито саме завдяки йому ми перемогли у війні", - сказала голова московської Гельсінської групи Людмила Олексієва.
Члени "Конгресу Інтелігенції" збираються передати результати свого розслідування проти Сталіна Генеральній прокуратурі РФ, щоб внести зміни в законодавство країни, яке виправдовує терор. Окрім самого диктатора, історики будуть проводити окремі розслідування проти його функціонерів, таких як Лаврентій Берія і Віктор Абакумов.
Раніше видання Der Spiegel писало, що президент Росії Володимир Путін розриває старі рани Європи, виправдовуючи терор Сталіна. Після закінчення Другої світової війни світ розділився на дві половини: одна стала вільною, а інша опинилася в новому рабстві. Після падіння Берлінської стіни і розпаду СРСР у 1989-1990-х роках, здавалося б, цей розділ відійшов назавжди у минуле. Сьогодні, через 25 років після розпаду СРСР і 70 років після закінчення Другої світової війни, режим Володимира Путіна знову старі повторює помилки. Видання Los Angeles Times пигадало, як російський президент засуджував терор радянського тирана. Але сьогодні знову Путін повторює методи Сталіна, які сам колись засудив. Його приваблює образ ворога Заходу, який був у "вождя" СРСР.
В цей же час, соціологічні дослідження свідчать про те, що близько 45% росіян вважають виправданими жертви епохи Сталіна.