Росія зміцнює свій вплив на Близькому Сході бомбами і дипломатією - The Economist

Поділитися
Росія зміцнює свій вплив на Близькому Сході бомбами і дипломатією - The Economist Захід нервує через втручання Росії у внутрішні справи Лівії.
Москву цікавить продаж зброї і нафта в регіоні.

Чорна хутряна шапка має дивний вигляд на воєначальнику з 3. Але без хутра не обійтися в зимовий сезон у Москві, яка стала важливою зупинкою для близькосхідних лідерів, таких як Халіфа Хафтар, який побував у Росії двічі в 2016 році.

Цього місяця його ворог Фаєз аль-Саррай, який очолює підтримуваний ООН уряд в Тріполі, теж приїде в російську столицю. Король Йорданії Абдулла, президент Туреччини Раджеп Таїп Ердоган і ізраїльський прем'єр-міністр Беньямін Нетаньяху побували в Кремлі на аудієнції з Володимиром Путіним впродовж минулого року.

Про це пише The Economist, додаючи, що всі ці візити - це ознака зростання російської активності на Близькому Сході.

"Політика не обмежується лише Сирією", - сказав експерт російського аналітичного центру "Рада міжнародних справ" Андрій Кортунов.

Російські інтереси в регіоні включають питання безпеки, продажу зброї і нафту. Але найважливіше те, що Близький Схід пропонує платформу для зміцнення російського статусу світової сили.

"Той, у кого будуть сильні позиції там, матиме і сильні позиції у світі", - вважає Федір Люк'янов з урядової ради з міжнародних справ і політики оборони.

Втручання у громадянську війну в Сирії допомогло Росії розвинути відносини в регіоні. Вона намагається грати на релігійних конфліктах між шиїтами і сунітами, а також на напрузі між Ізраїлем і арабськими країнами. Воюючи на боці Ірану в Сирії, Володимир Путін погодився на угоду щодо поставок нафти з Саудівською Аравією. Він розвинув тісні зв'язки з єгипетським президентом Абделем Фаттахом аль-Сісі, відновив відносини з турецьким президентом Раджепом Таїпом Ердоганом і зміцнив дружбу з прем'єром Ізраїля Беньяміном Нетаньяху. Він навіть спробував перейняти на себе більш активну роль у ізраїле-палестинському конфлікті.

"Вони вступають у розмови з усіма в такій манері, в якій американці не говорять", - каже експерт Університету Джорджа Мейсона Марк Кац.

Росія навіть зробила незначні кроки на зустріч традиційним союзникам Америки. Курдські бойові групи в Сирії, яких до цього часу підтримували США, нещодавно заявили, що Росія тренує курдські сили. Росія минулого року залучилася інвестиції з Катару для державного нафтового гіганта "Роснефть". ОАЕ мають намір купити російські винищувачі "Сухой".

"Подобається нам це чи ні, тепер без Росії на Близькому Сході не обійтися", - сказав виданню неназваний західний дипломат.

Найбільше західні уряди непокояться через Лівію, де Росія може почати допомагати Хафтару - світському воєначальнику, якому віддає перевагу Путін. Американські чиновники кажуть6 що російський спецназ був помічений неподалік єгипетського міста Сіді-Баррані, розташованого неподалік кордону Лівії. Москва заперечує це. Російські військові найманці кажуть, що виконують завдання на території, підконтрольній Хафтару. Тим часом, "Роснефть" підписала меморандум про співпрацю з "Лівійською національною нафтовою корпорацією".

Російська здатність втручатися у справи на Близькому Сході здебільшого з'явилися через скорочення американського впливу. Правителі в регіоні продемонстрували відкритість до диверсифікації своїх інвестицій.

"Це регіон, який добре знає, як грати на протистоянні великих держав", - сказав колишній посол США в Ізраїлі і Єгипті Даніель Курцер.

У свою чергу, експет Інституту сходознавства Російської академії наук Віталій Наумкін переконаний, що у Росії немає ні бажання, ні ресурсів боротися за гегемонію на Близькому Сході.

Читайте також: Ізраїльські ВПС завдали ударів по території Сирії

Видання The Times повідомляло, що Росія хоче озброїти генерала в Лівії, щоб кинути виклик Заходу. Йдеться про Халіфа Хіфтара, який воює проти сил прозахідного лівійського уряду. Він просив у Кремля зброю, оскільки ембарго ООН на її продаж Лівії діє ще з часів війни проти режиму Муаммара Каддафі.

Тим часом, Лівія попросила НАТО допомогти відбудувати служби безпеки. Генеральний секретар Єнс Столтенберг повідомив, що союзники вивчають можливості допомогти Тріполі.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі