Росія розпилила свою отруту, а тепер поширює брехню - WP

Поділитися
Росія розпилила свою отруту, а тепер поширює брехню - WP Російська пропаганда намагається заховати правду про отруєння Скрипаля за дезінформацією. © The Daily Mail
Світу варто більш систематично боротися з російською пропагандою, інакше правду будуть визначати ті, хто найменше її поважає.

Можливо він був нарокоманом, а може самогубцем. Може його британські покровителі вирішили позбутися його, а може це зробила його теща. Відколи колишній шпигун Сергій Скрипаль став жертвою отруєння у Англії, російські державні ЗМІ і чиновники працюють понаднормово, вигадуючи все нові пояснення.

Про це на сторінках Washington Post пише журналістка Енн Еплбаум.

Уряд Великої Британії визначив, що проти Скрипаля була застосована отрута під назвою "Новичок", яку роблять лише в Росії. Прес-секретар МЗС РФ одразу ж заперечив це, заявивши, що нібито у Чехії, Словаччини, Швеції і, звісно ж, у самих британців ця отрута теж є.

Один російський журналіст допустив, що спроба вбивства Скрипаля була змовою проти президента Володимира Путіна. Інший звинуватив Україну, яка нібито "хотіла підставити Росію". А міністр закордонних справ РФ заявив, що це спроба "відволікти увагу від Brexit".

Теорії змови були настільки грубими і з'являлися так швидко, що деякі з них Еплбаум пропонує розглянути. Один російський вчений визнав, що СРСР створив "Новичка". Інтерв'ю з ним було видалене з Інтернету, тому що воно суперечило словам міністерства закордонних справ Росії, який наполягав, що такої отрути ніколи не існувало. Всього МЗС Великої Британії виявило 21 "пояснення", який може ще побільшати.

Ця хвиля суперечливих заяв нікого не здивувала. Саме так російська влада і ЗМІ відреагували на те, що російські маріонетки збили малайзійський авіалайнер над Східною Україною в 2014 році, вбивши всіх, хто був на борту. Тоді пояснення теж були дуже різноманітні і надумані (ніби Україна хотіла збити літак Путіна, але промахнулася або ж літак нібито вилетів з Амстердаму вже з мертвими людьми на борту). І кожне з них мало одну і ту ж мету: забруднити обговорення і зробити так, щоб правда здавалася невідомою.

Всередині Росії ця кампанія мала великий успіх. Журналіст "Радіо Свобода" повів низку опитувань на вулиці в Москві після падіння MH17. І майже кожен перехожий сказав йому, що правда нікому не відома і її ніколи не вдасться з'ясувати. Навіть дехто в Нідерландах прийняв пояснення в дусі "ніхто ніколи не дізнається". Хоча нідерландські чиновники і більшість мешканців були впевненими, що літак був збитий російською системою "Бук", постріл з якої провели підконтрольні Росії "сепаратисти" на Сході України.

Знаючи, що коментувати і розвінчувати кожну брехню не варто, МЗС Британії вирішило відповісти "викриттям методології" обману. Британські чиновники зняли коротке відео, в якому висміювалися російські пояснення, а потім поширили його в Twitter і Facebook із заявою, що Росія висуває лише "заперечення, руйнування і погрози" замість пояснень. Вони також відправили зразки корові Скрипаля експертам нейтрального міжнародного інституту - Організації із заборони хімічної зброї - для проведення тестів і підтвердження висновків.

Але кампанія обману продовжиться у місцях, які важче помітити. Довіра до британського уряду низька у широкому британському політичному спектрі. Лідер "Лейбористської партії" Джеремі Корбін заявив, що він все ще чекає "вирішальної відповіді" на питання про походження отрути. Російські тролі в інтернеті з усіх сил стараються поглибити цей сумнів. Стежачи на дебатами навколо Скрипаля експерт Atlantic Council Бен Німмо помітив онлайнт-опитування, яке влаштував блогер, який підтримує Корбіна і в якого багато підписників у соціальних мережах. Він поставив питання": "Як ви вважаєте, чи надала Тереза Мей достатньо доказів, щоб можна було впевнено звинувачувати Росію?" Німмо помітив, що дуже багато проросійських і російських користувачів проголосувало в цьому опитуванні, обравши, звісно ж, варіант "Ні!". Це невелика річ, але вона вже може переконати блогера в тому, що "настрої суспільства почали змінюватися".

Еплбаум зауважує, що це мініатюрний приклад зусиль, які булуть повторюватися знову і знову.

"З 2016 році ми зосередилися на ідеї про те, що російська дезінформація - це щось, що відбувається під час виборів. Але вона поширюється весь час, її кординатори реагують на всі види обставин", - пише американська журналістка.

Соцмережі, які наділили анонімних тролів впливом, полегшують завдання створення дезінформації. Соціальні розколи, які зменшують довіру до влади, допомагають її поширювати. Тому зараз, на думку Еплбаум, дуже потрібна більш широка версія британської кампанії з "викриття методології" обману. Для неї знадобиться багато часу і зусиль. Але якщо не почати таку кампанію, тоді світ буде приречений жити в реальності, де правду визначають ті, хто найменше її поважає.

5 березня в британському Солсбері з сильним отруєнням невідомою речовиною був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його дочка. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, що працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів було використано нервово-паралітичну речовину "Новачок" російського виробництва.

Британія зажадала від Росії протягом доби пояснити появу речовини на території Королівства. Однак після закінчення 24 годин Лондон так і не отримав відповіді. Росія будь-які звинувачення на свою адресу традиційно відкидає.

Детальніше про ситуацію навколо отруєння Сергія Скрипаля читайте в матеріалі Олександра Хари "Токсична Росія" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі