МЗС Росії має намір обмежити поїздки японських чиновників на Курильські острови, якщо вони після відвідин російської території не будуть утримуватися від публічних закликів до повернення островів Японії, повідомляє прес-служба відомства.
Японський міністр у справах Окінави і Півночі з питань політики в області науки, технологій та космосу Ітіта Ямамото побував на південних Курилах в рамках двостороннього договору про безвізовий обмін, після чого на прес-конференції 23 вересня в місті Немуро заявив, що він знову зміцнився у думці про необхідність повернення територій Японії.
Російський МЗС визнав подібні висловлювання неприйнятними. "Якщо через якісь причини японські політики не можуть утриматися від публічних виступів щодо "острівної тематики" після відвідин російської території, залишаємо за собою право надалі обмежувати їхню участь у таких поїздках", - сказано в заяві МЗС РФ.
У відомстві розглядають безвізові подорожі японців на південні Курили як гуманітарні заходи, що дозволяють громадянам Японії, насамперед колишнім мешканцям цих островів, відвідувати могили своїх предків.
"Політичні заяви у контексті відвідування південних Курил, тим більше з такого чутливого питання, як проблема укладення мирного договору між Росією і Японією, вважаємо недоречними і такими, що йдуть врозріз із домовленістю лідерів двох країн про підтримку спокійної атмосфери навколо переговорів з даної теми", - зазначають там.
Нагадаємо, територіальна суперечка затьмарює відносини двох країн вже кілька десятиліть. Позиція Москви полягає в тому, що чотири острови Курильської гряди - Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї - увійшли до складу СРСР за підсумками Другої світової війни. Однак Токіо ставить повернення островів умовою укладення мирного договору з Росією, який після закінчення війни так і не було підписано. У квітні поточного року Москву з першим за 10 років офіційним візитом відвідав прем'єр-міністр Японії Сіндзо Абе, який провів переговори з Володимиром Путіним. Під час зустрічі було прийнято рішення про якнайшвидше укладення мирного договору.
Тим часом у липні японців схвилювали російські військові навчання, які пройшли у Східному військовому окрузі. В районі чотирьох островів Курильського архіпелагу пролетіли російські стратегічні бомбардувальники. Незважаючи на те, що сусідні з Росією країни було попереджено про раптову перевірку російських військ, японці підняли у повітря свої винищувачі. !zn
Читайте також:
Росія запропонувала Японії спільно розвивати Курили
Японія відмовилася від терміну "незаконна окупація" південних Курил, але свою позицію не змінила