"Українській владі точно потрібно пояснити, чому вона відчула необхідність поступитися журналістською чесністю для інсценізації такого дивного епізоду. Без сумніву, українські чиновники дали корм прихильникам теорій змови і цинічним викривачам "фейкових новин" в усьому світі. Але одне можна сказати напевне: Кремль використає цей офіційний обман для демонстрації того, як далеко його вороги можуть зайти, щоб лише зганьбити Росію", - пише видання New York Times в редакційній статті.
Видання зауважує, що саме так Росія реагувала на всі звинувачення в нечесній грі. Так вона заперечувала підверджені доказами звинувачення з боку Нідерландів, Австралії у причетості до знищення малайзійського авіалайнера над Україною в 2014 році. Так вона відкидала британські підозри у спробі вбивства екс-шпигуна і його доньки на британській території. І так Москва вчинила зі звинуваченнями США в тому, що російський уряд намагався втрутитися в американські президентські вибори.
Всі ці звинувачення одразу ж зіштовхувалися з офіційними російськими запереченнями і висміюваннями в соцмережах. Росія завжди виставляє себе жертвою огидної кампанії Заходу. Нібито це Україна збила MH17, щоб підставити Росію. А Британія нібито сама отруїла Сергія Скрипаля. Така поведінка не дуже відрізняється від реакції президента Дональда Трампа на гору доказів, які вказують, що його соратники і радники багато разів вступали в сумнівні контакти з предаставниками Росії, шукаючи допомогу на виборах. Він відкидав усі докази, списуючи їх на зловісну змову агентів "глибинної держави". Або ж звинувачував свого президента Барака Обаму, який нібито наказав "шпигунам" зірвати кампанію кандидата-республіканця.
Такі інстинктивні заперечення були стержнем СРСР, коли Компартія розцінювала будь-які сумніви в її непогрішності як злочин. Говорити правду було небезпечно. Есе Олександра Солженіцина "Жити не брехнею" з'явилося за день до його вигнання 1974 року. Найбільш радикальною реформою Михайла Горбачова була "гласность". А в Росії Володимира Путіна самохвальство і брехня стали відродженими чеснотами.
Не було жодного шансу, що Росія визнає замах на Бабченка, атаку проти Скрипаля чи роль у знищенні малайзійського "Боїнга". І не важливо, скільки переконливих доказів на це вказують. Що Росія отримає від заперечень, лишається питанням. Кремль може й успішно дурить свій народ весь час, але за кордоном ніхто не вірить його вдаваному обуренню. Будучи ветераном КДБ, Путін може вірити в те, що брехня заради захисту російської честі виправдана. Але кожна нова хвиля заперечень і затуманення робить Кремль все більш брехливим і безчесним в очах інших.
Як повідомлялося, ввечері 29 травня офіційні особи повідомили про те, що журналіста Аркадія Бабченко застрелили в Києві.
Наступного дня керівництво ГПУ І СБУ повідомило, що "вбивство" Бабченка було інсценовано в рамках спецоперації з виявлення замовників і організаторів цього злочину. За даними слідства, російські спецслужби замовили вбивство журналіста, організатором і виконавцями виступили громадяни України. 30 травня оперативники СБУ затримали в Києві ймовірного організатора замаху на Бабченка.
Детальніше про спецоперацію СБУ читайте в матеріалі DT.UA "Інсценування вбивства журналіста Бабченка: як це було".