Інсценування вбивства Бабченка: чи було воно того варте? - WP

Поділитися
Інсценування вбивства Бабченка: чи було воно того варте? - WP Фейкове вбивство Бабченка нашкодить міжнародній репутації України. © Радио Свобода
Україна потролила Росію її ж методами, але може дорого за це заплатити.

Одна з причин, чому демократії так незграбно відреагували на потік грубої дезінформації з Росії, полягає в тому, що очевидної форми відповіді на неї немає. Приміром, російський президент збрехав про вторгнення в Україну, розповідаючи, що солдати його країни, які розповзлися по Криму нібито у відпустці. А російське військове обладнання нібито можна купити в будь-якій крамниці. Яка реакція була б адекватною через кілька місяців потому, коли він роздавав медалі цим же солдатам? Про це на сторінках Washington Post пише американська публіцистка Енн Епплбаум.

До тепер більшість західних урядів офіційно уникали публічного тролінгу і відкритої хитрості, які росіяни використовують повсякчас. Замість того, щоб продукувати свою дезінформацію для протидії ворожій дезінформації, більшість західних журналістів посилено вхопилися за факти, вважаючи, що у все більш нестабільному світі їм потрібно якомога ближче триматися до правди.

"Але тепер спецслужби України порушили це табу і виступили з власним масивним тролінгом. Саме такий вигляд і має контрдезінформація в дусі око за око", - пише Епплбаум.

Вона нагадує, що кілька днів тому з'явилися жахливі новини про те, що антипутінський російський журналіст Аркадій Бабченко, який живе у Києві, був убитий у власній квартирі. Його друзі впали в жалобу, некрологи були опубліковані, готувалися пам'ятні таблички тощо. Іноземні дипломати висловили занепокоєння і злість. Звісно, російські ЗМІ вийступили із заготовленими матеріалами з критикою "хаосу" в Україні і "провальності" української влади. Напруга серед українських журналістів була справжньою, а знервованість - заразною.

"Коли я говорила людям на початку тижня, що збираюся в Київ, мені присилали короткі повідомлення із застереженнями: "Будь обережна"", - пише американська публіцистка.

У середу ввечері СБУ перевернула ситуацію з ніг на голову. На прес-конференції було оголошено, що Бабченко виявляється не мертвий. Його вбивство було інценоване з метою схопити найманого вбивцю, якому заплатили 40 тисяч доларів і який збирався вбити ще низку інших людей. Бабченко зайшов у кімнату. Люди раділи. Представники СБУ зловтішалися: вони сказали, що зімітували вбивство, щоб зловити посередника, який заплатив кіллеру.

"На додачу, звісно, вони нарешті виставили росіян дурнями, а себе - розумниками. "Який хаос? Хто тут провальний тепер?". Вони переконали світ, що Бабченко мертвий, створили ефект несподіванки, зловили вбивцю. Оскільки служби безпеки під прямим контролем президента України, це може допомогти йому у передвиборчій кампанії. Не виключено, що цьому теж суть", - пише Епплбаум.

Але по своїй суті ця операція СБУ має багато спільного з тими, які влаштовує Росія, чи навіть зі старими операціями в дусі СРСР, що українська влада може визнати. Тому що це приклад класичного підходу, коли ціль виправдовує засоби. Мета була хороша - упіймати кіллера. Але засоби - фіктивна смерть і репортажі - ще білше понизить і без того мікроскопічну довіру українців до свого уряду і ЗМІ.

"Ніхто не подумав про побічну шкоду, ніхто не поцікавився, чи повірить хтось спецслужбам наступного разу, коли вони оголосять, що журналіст помер. В країні, де журналістів дійсно вбивали, не відомо, чи хтось буде вірити журналістам, не кажучи вже про Бабченка. Не відомо, чи іноземні дипломати, які кинулися співчувати і робити публічні заяви, пробачать українському уряду", - зауважує американська публіцистка.

Ніхто досі не пояснив, чому не знайшлося менш складного і менш шкідливого способу піймати злочинця. Зрештою, інші ж країни ловлять вбивць без підставних вбивств відомих людей, які стали причиною непідробної скорботи всередині країни і за її межами.

Історія все ще не завершена. Історія про найманого вбивцю, деталі замаху, реація української громадськості все ще не відомі. Але в ході процесу заповнення прогалин варто бути уважним, тому що це чудовий приклад для вивчення. Адже якщо країна хоче тролити росіян їхніми ж методами, це саме те, що треба робити. І ціна такої поведінки дуже висока.

Читайте також: СБУ оприлюднила відео затримання підозрюваного в організації замаху на Бабченка

Як повідомлялося, ввечері 29 травня офіційні особи повідомили про те, що журналіста Аркадія Бабченко застрелили в Києві.

Наступного дня керівництво ГПУ І СБУ повідомило, що "вбивство" Бабченка було інсценовано в рамках спецоперації з виявлення замовників і організаторів цього злочину. За даними слідства, російські спецслужби замовили вбивство журналіста, організатором і виконавцями виступили громадяни України. 30 травня оперативники СБУ затримали в Києві ймовірного організатора замаху на Бабченка.

Детальніше про спецоперацію СБУ читайте в матеріалі DT.UA "Інсценування вбивства журналіста Бабченка: як це було".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі