Президент Білорусі Олександр Лукашенко підписав указ "Про спорудження Білоруської атомної електростанції", повідомила у вівторок, 5 листопада прес-служба голови білоруської держави. Там відзначили, що даний указ дозволяє генеральному підряднику - ЗАТ "Атомстройекспорт" (Російська Федерація) почати спорудження АЕС.
У прес-службі відзначили також, що дотепер Білорусь завершила необхідну підготовчу роботу для початку будівництва АЕС, в тому числі у рамках прийнятих міжнародних зобов'язань.
У той же час, всі екологічні організації Білорусі вважають, що будівництво АЕС має бути негайно зупинено. Так, кілька днів тому у Мінську на Форумі громадських екологічних організацій Білорусі було прийнято позицію щодо АЕС, яка закликає білоруську владу і міжнародне співтовариство негайно зупинити будівництво атомної електростанції і скасувати відповідні рішення. Це третя за рахунком позиція щодо питання АЕС у Білорусі, яка приймається Форумом. Попередні - про відмову від будівництва білоруської атомної та розвитку відновлюваної енергетики - було прийнято в 2009 і 2011 роках.
Питання про будівництво в Білорусі АЕС опрацьовували ще на початку 1990-х років. Національною академією наук було визначено понад 70 потенційних майданчиків для розміщення станції. Надалі багато майданчиків відсіяли з різних причин. В результаті, коли у 2006 році до питання про будівництво АЕС повернулися, було визначено чотири можливих варіанти розміщення станції. В результаті, згідно з проектом, Білоруську АЕС буде побудовано за 18 кілометрів від селища міського типу Островець Гродненської області, неподалік від кордону з Литвою.
Так що про небезпеку будівництва говорять не тільки всередині республіки: Литва зовсім не вітає появу ядерної споруди по сусідству, хоча Вільнюс і сам розглядає можливість будівництва АЕС неподалік від кордону з Білоруссю.
З початку підготовки до реалізації проекту називали різні цифри його вартості, які в підсумку конкретизувалися у приблизно 9 млрд дол.: 6 млрд дол. на будівництво енергоблоків і 3 млрд дол. на створення інфраструктури: житлового містечка для працівників АЕС, під'їзних залізничних шляхів, ліній електропередачі тощо.
Згідно з планами, перший блок АЕС має бути введено в 2018 році, другий - не пізніше 2020 року. !zn
Читайте також:
Білорусь розглядає Україну як постачальника ядерного палива
"Лампочка Григоровича". Про деякі аспекти білоруського енерготранзиту
Білоруська опозиція мітингує проти будівництва АЕС і за звільнення політв'язнів