Голова американських військ в Афганістані, генерал Джон Ніколсон, заявив, що Росія підтримує і навіть постачає зброєю талібам, повідомляє BBC.
В інтерв'ю телеканалу, генерал розповів, що бачив "дестабілізуючу активність росіян".
Він заявив, що російське озброєння переправляється контрабандою через таджицький кордон і потрапляє до талібів, однак, він не зміг сказати, в якій кількості. Росія, у минулому, заперечувала подібні заяви США, посилаючись на відсутність доказів.
Однак, в чутливий період відносин між Росією і НАТО з'являються нові труднощі.
Великобританія і Росія замкнені в суперечці про те, що Москва стоїть за нападом на колишнього російського шпигуна і його дочку на британській землі, використавши смертельну нервовопаралітичну речовину.
Тим часом, розвідувальний комітет Конгресу США, опублікував доповідь, в якій говориться, що Росія втручалася у вибори президента США в 2016 році.
"Ми бачимо наратив, використовуваний росіянами, щоб грубо перебільшувати кількість бойовиків ІДІЛ тут (в Афганістані – ред.)", - сказав генерал Ніколсон. "Потім цей наратив використовується в якості виправдання для росіян, щоб узаконити дії талібів і надати певну підтримку їм".
"У нас були повідомлення, опубліковані талібами, в засобах масової інформації про фінансову підтримку, що надається противником. Афганські лідери надали в нашій штаб-квартирі зразки зброї, що було передано росіянами "Талібану", - продовжив генерал. "Ми знаємо, що росіяни беруть участь у цьому".
Більшу частину своєї кар'єри генерал Ніколсон провів у конфлікті в Афганістані. Він ледве уникнув смерті, коли його офіс в Пентагоні був знищений одним з літаків під час терактів 11 вересня. З тих пір, американська кампанія в Афганістані сформувала його кар'єру.
Він вважає, що пряма участь Росії у зв'язках з "Талібаном" відносно нове явище. Генерал повідомив, що Росія провела серію військових навчань на афганському кордоні з Таджикистаном. "Це антитерористичні навчання, але ми вже бачили російські зразки: вони перекидають велику кількість обладнання, а потім залишають деякі зразки".
Наслідком цього є те, що це зброя та інше устаткування потім контрабандою переправляються через кордон і поставляються талібам.
Генерал визнає, що важко визначити кількісно, скільки зброї і екіпіровки Росія фактично дає талібам, але афганські поліцейські і військові діячі повідомляли BBC, що допомога включає окуляри нічного бачення, середні і важкі кулемети, а також стрілецька зброя.
Афганські джерела кажуть, що це зброя, швидше за все, використовувалася проти афганських сил і радників НАТО.
Однак Росія не є очевидним союзником "Талібану". У 1979 році Радянський Союз воював проти підтримуваних США моджахедів після того, як він вторгся в Афганістан. Багато з тих же бойовиків-моджахедів приєдналися до талібів, під час громадянської війни, що послідувала за принизливим виходом Росії з Афганістану в 1989 році.
Співробітник мережі аналітиків Афганістану Кейт Кларк, каже, що ворожість талібів до Росії досить сильна. "Талібан" завжди критикував НАТО за співпрацю з Росією", - каже вона.
Можливо, зараз інтереси Росії і Талібану стають все більш близькими, додала Кейт.
Президент Трамп чинить тиск на Пакистан, щоб розірвати його зв'язки з талібами. У січні він заморозив сотні мільйонів доларів допомоги в області безпеки після того, як він поскаржився ва Твіттер, що Пакистан "не дав нам нічого, крім брехні і обману" і звинуватив його у наданні "безпечного притулку терористам, на яких ми полюємо в Афганістані".
"Талібан" також прагне дистанціюватися від Пакистану і продемонструвати, що це незалежна сила. Це дає можливість пошуку нових ліній фінансування та міжнародних прихильників.
Росія заперечує, що надає зброю і засоби "Талібану", але визнала, що проводила переговори з талібами, виправдовуючись тим, що переговори проходили на основі спільної опозиції ІДІЛ, яка намагається створити базу на північному сході Афганістану.
На запитання до генерала Ніколсона, про те, чи вважає він, що Росія веде гібридну війну проти Америки в Афганістані, генерал ухилився від прямої відповіді.
"Активність дійсно зросла за останні 18-24 місяці", - відповів він. "До цього ми тут не бачили таку дестабілізуючу діяльність Росії. Коли ви дивитеся на терміни (19-24 місяці початку активності Росії в Афганістані – ред.), то вони приблизно відповідають часу, коли почалося загострення в Сирії, так що варто звернути увагу на все це".
У США заявили про поліпшення умов для мирних переговорів з "Талібаном". Однак, експерти стурбовані тим, що у США недостатньо дипломатичних ресурсів для переговорів з талібами.
Відомо, що Таліби в листі звернулися до "американському народу", в якому заявили про готовність до діалогу. Терористична організація пропонує закінчити війну в Афганістані. "Ми віддаємо перевагу рішенню афганського питання шляхом мирного діалогу", - заявили таліби.
Раніше, президент Афганістану Ашраф Гані запропонував "Талібану" мирні переговори без попередніх умов у минулому місяці. Офіційні особи США побачили в цьому велику мирну ініціативу з боку Кабула.
Нагадаємо, що під контролем "Талібану" все ще знаходиться більша частина території країни, вони продовжують атакувати військовослужбовців Збройних сил Афганістану і взяли на себе відповідальність за два великі теракти в Кабулі у минулому місяці, у яких були вбиті або поранені сотні цивільних осіб.