Росія не може бути рівною Заходу, оскільки на даний момент не хоче і не здатна грати за загальноприйнятими правилами. Вона бачить себе домінуючою силою, яка має право і на свою виключну зону впливу, і на боротьбу без правил в будь-якій точці світу. Наскільки швидко Захід усвідомлює цю нову парадигму - велике питання. Коли це усвідомлення стане керівництвом до дії - питання ще більше.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Павло Клімкін, міністр закордонних справ України. На його думку, протистояння Росії з Заходом було вибором Росії, а не Заходу і тим більше не України. У Росії був шанс хоча б спробувати стати частиною Заходу, але вона вибрала постімперський проект, який є самодеструктивним за своєю природою.
"Один з головних світових гравців, по суті, вирішив будувати свою політику на парадигмі протистояння, відкинувши саму можливість спільного процвітання Сходу і Заходу в умовах глобалізації, - зазначає міністр. - Путін поставив світ (а також самого себе) перед дилемою "або-або". Або західний світ захищає свої цінності, не боячись конфронтації з Росією, або він уникає цієї конфронтації, погоджуючись, що диктатори в різних кінцях світу мають право на авторитарну владу і агресію. Іншими словами: або ми проявляємо силу (і не тільки військову) і залишаємося в XXI ст., або ж дозволяємо Росії поділити світ на зони впливу і повернути історію до реалій XX, якщо не XIX ст.".
Детальніше про виклики перед українською дипломатією читайте у статті Павла Клімкіна "Українська дипломатія на перехресті епох" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".