Нещодавно опублікований звіт британського уряду про російське втручання яскраво проілюстрував проблеми в політичному житті Великої Британії. Кремлівська дезінформація щодо виборів, відмивання грошей, представники російської еліти, які впевнено «купують» собі шлях у керівні кола – все це негативно впливає на демократичні процеси в країні, пише британська газета The Guardian.
Звіт спровокував питання про те, чому консервативний уряд, завжди послідовний у своїх діях, протягом довгого часу ігнорував повідомлення з доказами втручання Кремля. Газети майоріли історіями про заможних росіян, наближених до президента Росії Володимира Путіна, які щедро фінансували партію Торі.
Проте, чи не найважливішими є всього два пункти, заховані між сторінками доповіді Комітету з питань розвідки та безпеки Британії. Саме ці два пункти повідомляють про те, що в британському уряді нині немає нікого, хто б відповідав за захист демократії в країні. Не тільки Путін та інші заможні росіяни можуть впливати на політичне життя Британії, а й кожен, хто має достатньо грошей, може впевнено стати частиною британського правлячого кола.
Уряд замовчує масштаби проблеми. Проте, якщо вірити доповіді, то захист демократії у Британії нагадує гру «гаряча картопля», де кожен гравець намагається якнайшвидше «зняти з себе відповідальність».
Загалом, ситуація лише погіршується. Урядові установи, які повинні забезпечувати цілісність політичної та виборчої системи в країні, наразі не можуть гідно протистояти загрозі з боку ворожої держави.
Департамент з питань цифрових технологій, культури, медіа та спорту Великої Британії, невеликий урядовий підрозділ – відповідальний за боротьбу з поширенням російської дезінформації в інтернеті, тоді як Виборча комісія страждає від хвилі критики та недостатнього фінансування.
Вже давно відомо, як інвестори Консервативної партії змогли оминути вимогу прозорості та успішно профінансувати лейбористів під час виборів 2019 року. Проте, не варто зациклюватися лише на втручанні Росії, адже британська політична система вже звикла до впливу з усіх боків. Підхід країни до регулювання демократичних процесів є занадто м’яким. Для прикладу, в США ви можете потрапити до в’язниці за порушення виборчого законодавства. А от Виборча комісія Британії може пригрозити лише невеликим штрафом. Хоча, представники партії Торі минулого року виступали за посилення регулювання виборчого процесу і пропонували підвищити розмір штрафів.
У Британії регулювання політичного процесу нагадує систему сплати податків – їх сплачують лише ті, хто не має можливості порушувати закон. Цікавий збіг, але рівень невдоволення демократією є найвищим у Великій Британії та США - країнах, де гроші є головним рушієм політичного життя.
Фінансування Консервативної партії завжди тягне за собою скандали. Якщо правила дозволяють дружині колишнього міністра фінансів уряду Путіна заплатити щонайменше 50 тисяч доларів, щоб пограти в теніс із британським прем’єром Борисом Джонсоном – як це зробила Любов Чернухіна минулого року, то зовсім не дивно, що люди втрачають віру в політику.
The Guardian наголошує, що звіт про російське втручання повинен стати поштовхом до змін.
«Захист нашого демократичного процесу від ворожого впливу є центральною відповідальністю уряду і він повинен бути пріоритетом для міністрів», - вказується у звіті. Але наразі британська політична система залишається відкритою до втручання, резюмує газета.