Росіяни залишаються в міжнародних наукових організаціях, чиї дослідження використовують, зокрема, і для оборонки: чому це небезпечно 

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Росіяни залишаються в міжнародних наукових організаціях, чиї дослідження використовують, зокрема, і для оборонки: чому це небезпечно  Путін відвідує Об'єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД) © Getty Images
Російські вчені продовжують брати участь у міжнародних наукових проєктах, отримуючи нові технології, корисні, серед іншого, у створенні зброї.

Російських та білоруських учених вигнали з Європейської організації з ядерних досліджень (CERN), однак “зелені чоловічки” країни-агресора залишаються в міжнародних наукових організаціях, чиї дослідження використовують, зокрема, і для оборонки. Про це пише представник України в CERN Борис Гриньов у статті “Фальшивий нейтралітет російської науки”.

Зокрема, йдеться про Об'єднаний інститут ядерних досліджень (ОІЯД) — міжнародний міжурядовий науковий центр у Дубні, Росія.

За словами Гриньова, починаючи з 2022 року, триває напружена робота, з метою переконати членів Ради CERN у тому, що співпраця з ОІЯД — небезпечна та недоцільна.

Зокрема, вчені ОІЯД та підприємства Дубни, з якими вони працюють, діляться своїми знаннями з країнами, які підтримують російську агресію проти України — Іраном та КНДР: особлива економічна зона Дубни підписала угоду про співпрацю з Іраном у 2023 році та прийняла північнокорейський міністерський візит у квітні 2024 року для розширення співробітництва.

У 1995 році Об'єднаний інститут ядерних досліджень заснував Дубненський державний університет, де вчені й інженери ОІЯД готують кадри не лише для військових підприємств у Дубні — з 2023 року діє спеціальна програма підготовки інженерів-електронників для Ірану.

Вчені Об'єднаного інституту ядерних досліджень працюють безпосередньо над проєктами з подвійним застосуванням, такими як, зокрема, розробка паливних елементів для БПЛА або методів нейтронної активації для виявлення дефектів в частинах ракет без їх демонтажу. 

Як наголошує Гриньов, зрозуміло, що ці проєкти суперечать статуту ОІЯД, у якому зазначається, що “результати досліджень, отримані в інституті, можуть бути використані лише з мирною метою на благо всього людства”.

Втім, проєкти інституту добре узгоджуються зі стратегією уряду Росії із науково-технічного розвитку, яка обговорювалася на засіданні Ради з науки та освіти Російської Федерації під головуванням російського диктатора Владіміра Путіна у червні 2024 року. 

За словами Гриньова, ОІЯД співпрацює з більш ніж 200 інститутами в РФ — 79 з яких перебувають під санкціями в Україні й інших країнах за підтримку російської війни.

До того ж, Об'єднаний інститут ядерних досліджень має кілька спільних підприємств з Федеральною службою безпеки РФ (ФСБ). Cпівробітники служби безпеки ОІЯД є співробітниками ФСБ. Навіть офіс профспілки інституту розташований у будівлі ФСБ у Дубні. Однак найбільше занепокоєння викликає те, що вчені ОІЯД, які працюють на підприємствах ФСБ, є членами великих міжнародних колаборацій, а це забезпечує їм безперешкодний доступ до наукових установ у всьому світі.

Зрештою, попри участь у науковому шпигунстві, Об'єднаний інститут ядерних досліджень заявляє про співпрацю з 990 науковими установами у більш ніж 70 країнах. Як пояснює Гриньов, цей доступ важливий, адже технологічні розробки — нe сильний бік РФ. Якщо раніше Росія використовувала наукове шпигунство з метою отримання нових технологій (як у випадку з Мангеттенським проєктом), то тепер вона робить це через участь у міжнародних наукових проєктах. 

Науково-дослідні інститути РФ традиційно мають потужну виробничу інфраструктуру, що, своєю чергою, дозволяє не лише проводити експериментальні дослідження за допомогою цих нових технологій, а ще й виготовляти обладнання, зокрема для російського ВПК.

Окрім доступу до CERN Об'єднаний інститут ядерних досліджень бере участь в експериментах у двох великих американських лабораторіях, а саме, в експериментах з нейтрино в Національній лабораторії FermiLAB поблизу Чикаго та експериментах на колайдері RICH у Брукхейвенській національній лабораторії біля Нью-Йорка. 

Ще ОІЯД є учасником експерименту з пошуку темної матерії Darkside у підземній Національній лабораторії Гран-Сассо в Італії, експерименту RICOCHET у Греноблі у Франції та проєкту коллайдера FAIR у Дармштадті у Німеччині. 

Крім того, інститут є частиною проєкту Worldwide LHC Computing Grid, який дозволяє ОІЯД та його партнерським інститутам (багато яких працюють над військовими розробками) виконувати обчислення, використовуючи наукову обчислювальну інфраструктуру, розташовану у наукових центрах у всьому світі.

Як пояснює автор, це все показує силу наукової пропаганди РФ: попри співпрацю з ФСБ та участь у військових проєктах, вчені з ОІЯД та через нього інших інститутів у Росії продовжують брати участь у міжнародних наукових проєктах, публікуватися у міжнародних журналах, подорожувати Європою та всім світом практично без будь-яких обмежень, що дає необмежені можливості для отримання нових технологій, корисних у створенні нової зброї для використання в Україні та за її межами. 

Варто зазначати, що ОІЯД поки не перебуває під санкціями в Україні. 

“Це має бути виправлено якнайшвидше”, - наголосив Гриньов.

РФ стала світовим лідером з-поміж країн, проти яких запроваджені міжнародні санкції. Втім, лазівки, які дають змогу Росії їх обходити, і залишаються, і знаходяться: цивільні технології швидко адаптуються під воєнні потреби країни-терориста, а тривалий процес удосконалення санкцій та обмежень, вочевидь, не встигає за цими змінами. Про те, як працює російський “паралельний імпорт”, завдяки якому РФ досі купує обладнання для виробництва зброї, раніше розповідав Олександр Лємєнов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі