Чим більше інформації з’являється про хакерські атаки на державні відомства США, в яких підозрюють Росію, тим більшим стає занепокоєння. Том Боссерт, який працював радником президента США Дональда Трампа з питань внутрішньої безпеки вважає, що потрібні роки, аби точно знати, якими мережами росіяни керують. Хакери успішно проникли в системи Міністерства національної безпеки США, а також у системи казначейства і торгівлі. Нещодавні кібератаки називають однією з найбільш серйозних хакерських кампаній в історії, пише The Washington Post.
Росія президента Володимира Путіна значно розширила свою гібридну війну, використовуючи нові методи для поширення хаосу серед своїх конкурентів. Сполученим Штатам доведеться зміцнити свою цифрову інфраструктуру та більш рішуче реагувати на активні кібератаки Кремля.
Але що робити з підступними зусиллями Росії щодо дезінформації, які дестабілізували інформаційне середовище у всьому світі?
У 2016 році двоє науковців з американської компанії Rand Corp. опублікували статтю, в якій описували російську модель пропаганди "неправди". Сучасні російські методи, які дуже відрізняються від пропаганди часів холодної війни, працюють із технологіями та платформами соціальних медіа. Є дві ключові особливості - "велика кількість каналів і повідомлень і нахабна готовність поширювати часткові істини або відверті вигадки". Нова російська пропаганда залякує свою цільову аудиторію.
Російські методи певною мірою нагадують власну пропагандистську стратегію американського президента Дональда Трампа. Трамп видає багато повідомлень, використовуючи кожен доступний для нього носій інформації. Часто ці повідомлення неправдиві, але вони розважають аудиторію та активно обговорюються.
Трамп ніколи не турбується про стратегію чи послідовність, все що йому потрібно – щоб його повідомлення запам’ятали. Під час передвиборчої агітації в 2016 році він стверджував, що рівень безробіття був містифікацією, що Федеральний резерв утримував відсоткові ставки небезпечно низькими і що фондовий ринок наближався до краху. Потрапивши до Білого дому, Трамп незабаром почав говорити абсолютно протилежні речі.
Свідомо чи мимоволі, Трамп використовує російську модель, яка спирається на принцип, що люди починають вірити в те, що їм кажуть, коли конкретне повідомлення надсилається з різних джерел, незалежно від того, наскільки це повідомлення є упередженим. Для цього також необхідне інтуїтивне розуміння того, як працюють соціальні медіа. Нудна правда вмирає соцмережах, тоді як сенсаційна брехня стає вірусною і що найгірше, з часом стає напівправдою. Росія розуміє, що сенсаційна брехня набагато ефективніша, ніж складна істина.
Пандемія коронавірусу могла прискорити тенденції до дезінформації. Карантин, соціальна дистанція лише посилюють схильність людей до сприйняття неправдивих фактів. Для прикладу можна навести спроби Дональда Трампа здобути перемогу на виборах президента США 2020 року. Він активно поширював інформацію, що вибори були сфальсифіковані його суперниками. Попри те, що такі повідомлення були далекими від правди, згідно з опитуваннями, 60 мільйонів американців вірять його твердженням.