Робота українців у Польщі подорожчала - Rzeczpospolita

Поділитися
Робота українців у Польщі подорожчала - Rzeczpospolita Зарплати українців у Польщі зростають разом з попитом на них. © dimaberkut / Depositphotos
Польському ринку праці не вистачає тепер не лише польських працівників, а й українських.

У 2017 році зростання зарплат українців у Польщі очікується на рівні 15-30% у порівнянні з попереднім роком.

"Вартість збору фруктів цього року зросла на 20%", - сказала Rzeczpospolita прес-секретар "Групи виробників польских ягід і фруктів" Домініка Козажевська, чия компанія входить до п'ятірки найбільших виробників чорниць і полуниці.

На 180 гектарах землі, які належать компанії, працюють 500 робітників з України. Хоча в сезон їхня кількість зростає до 700. Поляків, які б хотіли працювати на зборах врожаю, немає. Але проблема в тому, що польським компаніям стало важче найняти на роботу і українців. Попит на іноземних сезонних працівників зростає швидко. На Люблінщині за перше півріччя 2017 року компанії подали заявки на наймання за спрощеною процедурою 50,4 тисяч іноземців, що на 17% більше, ніж торік. З цієї кількості 49 тисяч заявок припадає на громадян України. Видання пише, що по всій Польщі спостерігається аналогічна динаміка.

Міністерство сім'ї, праці і соціальної політики Польщі не має ще загальних даних для всієї країни. Однак, Rzeczpospolita зібрала інформацію з 11 воєводств, які свідчать про найвищий попит на працівників з-за кордону. В першому півріччі 2017-го компанії в цих воєводствах хотіли найняти 876 тисяч іноземців, що на 48% більше, ніж торік. 90% заявок на найм іноземних робітників припадає на українців.

Рекордне зростання попиту на іноземців спостерігається у Поморському і Сілезійському воєводствах.

"Українці відчувають, що попит на них сьогодні високий. Бачать також, що без проблем можуть отримати іншу роботу з більшою зарплатою або просто іншу і легшу", - каже директор з розвитку міжнародних проектів гданської компанії Grupa Progres Марцін Колодзєйчик.

Він зауважує, що на зростання заробітних плат українців впливає також збільшення мінімальної зарплати і годинної ставки в Польщі.

"Багато працедавців почали шукати робітників на Сході, вважаючи, що це може бути ефективним вирішенням їх проблем з дефіцитом працівників на місцевому ринку", - зауважує експерт.

За словами Козажевської, на сьогодні українцям доводиться платити щонаменше 13 злотих на годину, а також забезпечувати належні умови проживання.

"Інакше вони дуже швидко їдуть працювати в інше місце", - каже Козажевська.

Вона зауважує, що на зростання доходів українців у Польщі вплинуло також і запровадження безвізового режиму для України. Втім, за її словами, найбільшим фактором лишається зростання польського попиту.

Директор агенції з працевлаштування Otto Work Force Томаш Дудек зауважує, що зростання доходів іноземних працівників пов'язаний ще і з тим, що попит на них зростає швидко, а кількість заробітчан - ні. Це також спостерігається і у випадку українців. В результаті, якщо торік їхня зарплата становила 1500 злотих на місяць нетто, то сьогодні вони отримують близько 2000 злотих на руки.

"Здається, що спочатку вони працюють за низьку зарплату, а потім швидко дізнаються про ринкові реалії і знаходять роботу за вищі гроші, наприклад, у іншому воєводстві", - каже Дудек.

Раніше польське видання Newsweek.pl писало, що в Польщі зареєстрували рекордну кількістьзаробітчан з України. Польські компанії у 2016 році прийняли на роботу 1,3 мільйона працівників, які приїхали з України, Білорусі та Молдови.

Видання Gazeta Wyborcza писало, що Польщі доведеться поборотися за українських заробітчан. Видання зазначає, що скоро Польща може втратити українських працівників. Адже представники країн ЄС у листопаді підтримали скасування віз для України. Це означає, що більше людей зможе безперешкодно подорожувати по Європі. Це не означає безперешкодний доступ до європейського ринку праці. Однак, ті, хто зараз працює в Польщі, можуть вирішити перебратися до більш багатих країн Західної Європи. Українські портали праці рясніють пропозиціями з Німеччини, Австрії та Чехії.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі