Прем’єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс звинуватив свого британського колегу Ріші Сунака у скасуванні запланованої на вівторок зустрічі в Лондоні через дипломатичну суперечку щодо статусу скульптур Парфенона, пише Reuters.
Греція неодноразово зверталася до Британського музею з проханням назавжди повернути 2500-річні скульптури, які британський дипломат Томас Брюс (лорд Елгін) вивіз із храму Парфенон на початку 19 століття, коли був послом у Османській імперії.
Йдеться про залишки 160-метрового фризу, який проходив навколо зовнішніх стін храму Парфенон, присвяченому богині мудрості Афіні. Різні колекції грецьких старожитностей у Британському музеї отримали загальну назву «Мармури Парфенона», або «Мармури Елгіна».
«Я висловлюю своє роздратування з приводу того, що британський прем’єр-міністр скасував нашу заплановану зустріч за кілька годин до того, як вона мала відбутися. Позиція Греції щодо скульптур Парфенона добре відома. Я сподівався мати можливість обговорити їх з британським колегою. Той, хто вірить у правоту і справедливість своїх позицій, ніколи не боїться протистояти аргументам», — сказав Міцотакіс у заяві.
Уряд Греції обговорював з головою Британського музею Джорджем Осборном можливу угоду про позику скульптур, які упродовж століть були джерелом суперечок між двома країнами.
Міцотакіс у інтерв'ю BBC в неділю поскаржився, що переговори про можливе повернення мармурів в Афіни просуваються недостатньо швидко.
Він додав, що подальша присутність скульптур у Британському музеї схожа на «розрізання Мони Лізи» навпіл, і це питання не власності, а «возз’єднання».
Раніше речник Сунака заявляв, що повертати скульптури не планується.
Відповідаючи на запитання про заяву Міцотакіса, в офісі Сунака повідомили, що відносини Британії з Грецією є «надзвичайно важливими», і обидві країни повинні працювати разом над глобальними викликами, такими як боротьба з нелегальною міграцією.
В офісі Сунака додали, що із Міцотакісом готовий зустрітися віцепрем'єр-міністр Великої Британії Олівер Дауден.
Британський уряд упродовж років виключає відмову від права власності на скульптури, стверджуючи, що вони були придбані законним шляхом.
Закон забороняє Британському музею вилучати предмети з колекції, крім певних обставин, однак законодавство не забороняє позику.
Зустріч між Міцотакісом і лідером британської опозиції Кіром Стармером відбулася в понеділок, як і планувалося. Минулого тижня Financial Times повідомила, що Стармер не блокуватиме «взаємоприйнятну» угоду про позику мармурів.