Автор зазначає, що згідно з рішенням американської адміністрації, число американських військових? що знаходяться в країні, буде збільшено з 8,5 до 12 тисяч осіб. Американський контингент, при цьому, повинен активізуватися – новим пріоритетом американської політики стане безпосередня боротьба проти терористичних угруповань на території Афганістану.
Константинов вказує, що найістотнішою зміною американської політики стане відмова від пріоритетної підтримки державного будівництва в Афганістані.
За словами аналітика, ще донедавна здавалося, що між урядовими силами і Талібаном може бути досягнута домовленість, яка дозволить забезпечити мир на значній частині території країни.
"Боротьба за владу всередині Талібану після загибелі Мулли Омара й розкол у русі, коли частина бойовиків присягнула на вірність ІДІЛ, посилили позиції тих, хто виступав за переговори з Кабулом. Скорочення іноземної військової присутності послабило вплив риторики Талібану про боротьбу проти окупації невірними. Дедалі частіше таліби стикалися з опором з боку збройних формувань племен, особливо на півночі", – вказує автор.
В той же час, Кабулу вдалося досягти низки домовленостей з озброєною опозицією, не пов'язаної з Талібаном (т. зв. третіми силами). Найбільш істотним досягненням стало мирну угоду з Ісламською партією Гульбеддіна Хекматіяра.
"Тому нинішній крок американської адміністрації зіграє на руку Талібану й іншим ісламістським групам. Нарощування американського контингенту й активізація бойових дій (що, як показує попередній досвід, неминуче призведуть до втрат серед мирного населення від американських ударів) знову наповнять змістом заклики талібів протистояти іноземним загарбникам. Невипадково Талібан поспішив відреагувати на виступ Трампа заявою про те, що продовжить джихад, поки з Афганістану не піде останній американський солдат", – йдеться в статті.
Експерт підкреслює, що опозиція іноземному військовому втручанню сильна – і серед населення, і серед вождів племен, і в центральному уряді.
"Виходить, Талібан дістане друге дихання - йому простіше буде вербувати рекрутів і легше домовлятися зі своїми вчорашніми супротивниками про спільні дії проти американців", – констатує він.
Константинов вважає, що активізація бойових дій може перетворити і без того неспокійний Афганістан в суцільне поле бою.
"Якщо Талібану вдасться консолідувати сили, якщо крихкий мир між основними громадами країни порушиться, Афганістан може запалати по-справжньому. І може стати новою Меккою для ісламістів усіх мастей - зокрема тих, хто нині тікає з Сирії й Іраку", – підсумовує експерт.
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп представив своє бачення нової стратегії дій американських військ в Афганістані, заявивши, що їх поспішний відхід з цієї країни залишить вакуум для терористів, яким вони напевно не забаряться скористатися. Нова стратегія передбачає не "мікроуправління з Вашингтона", а делегування більших повноважень місцевим командирам. Крім того, американці, за словами Трампа, більше не будуть займатися в Афганістані "створенням нації", а стануть "вбивати терористів".
Також Дональд Трамп підписав розпорядження про відправку ще 4 тисяч військовослужбовців до Афганістану.
1 вересня міністр оборони США Джеймс Меттіс підписав указ про відправку додаткових військ в Афганістан згідно стратегії Дональда Трампа про дії в цій країні.
Детальніше про ризики нової стратегії США в Афганістані читайте у статті Віктора Константинова "Афганістан: до війни без кінця" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".