РФ необхідно позбавити наукового потенціалу. Десаєнтифікація допоможе вберегти інші країни від російської загрози

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
При чому ця десаєнтифікація вже почалася.

Головна мета у нинішній війні – не просто перемога України. Необхідно також послабити Росію настільки, щоб вона не могла загрожувати сусідам і всьому світу. Це означає демілітаризацію, денуклеаризацію та дефашизацію. Про демократизацію теж говорять, але більше для проформи, бо мало хто вірить, що це можливо. Однак до цього переліку також необхідно додати і десаєнтифікацію Росії – позбавлення надто агресивної країни гострих науково-технологічних «рогів», пише Юрій Кирпичов у своїй статті для ZN.UA «Не просто перемога України: навіщо потрібна науково-технічна деградація Росії».

«Потрібно зниження російського військово-технічного потенціалу, що неможливо, як показав приклад Веймарської республіки, без зниження загального рівня промисловості та наукового потенціалу. Це вже робиться та дає результати», – зазначає автор.

Він пише, що оскільки Росія все більше ізолюється, то в країні є обвал науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, а також науки в цілому. Кирпичов звернув увагу, що РФ і до війни займала малопочесне десяте місце у світі за кількістю наукових публікацій, що індексуються в Scopus (шосте з природничих наук). При цьому затребуваність російських публікацій була на чверть нижчою, ніж у країн-лідерів. Такими є результати аналізу за 2018-2021 роки інформаційно-аналітичної компанії Elsevier. При цьому, згідно з Web of Science, у 2020 р. майже 30% усіх російських публікацій було написано у співавторстві з іноземними дослідниками.

«Ну, а зараз йде швидке згортання наукових зв'язків, науково-технологічного співробітництва та спільних проєктів. Так, Массачусетський технологічний інститут припинив співпрацю зі Сколтехом; уряди низки країн розірвали контакти з російськими вченими; їх перестають публікувати наукові журнали, закрито доступ на міжнародні експериментальні установки, навіть ті, в які Росія зробила суттєвий науковий та фінансовий внесок», – пояснив автор.

Крім того, з РФ розірвано партнерство у великих космічних проєктах (у європейському "ЕкзоМарс-2022"), відключено телескоп eROSITA на орбітальній обсерваторії "Спектр-РГ" тощо. Припиняються постачання іноземного наукового обладнання, комплектуючих, реактивів (більшість їх надходить із Європи та США), програмного забезпечення та літератури.

«Ці заходи є вкрай чутливими для російської науки, оскільки питома вага імпортного наукового обладнання понад 37%», – підсумував Кирпічов.

Раніше повідомлялося, що Росія ухвалила рішення вийти з проєкту Міжнародної космічної станції (МКС) після 2024 року через санкції. Щоправда, трохи пізніше ці терміни змінилися і виконавчий директор космічного відомства країни-агресора Сєргєй Крікальов заявив, що вони залежатимуть від технічного стану станції.

Країна-агресорка заявляє про плани будівництва власної орбітальної станції не вперше. Так, у 2020 році російська ракетно-космічна корпорація «Енергія» передбачала лавиноподібний вихід МКС з ладу після 2025 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі