Білоруська опозиція оголосила про підготовку до нової активної фази протестів. Про це йдеться в спільній заяві, опублікованій в Telegram-каналі екскандидатки в президенти Білорусі Світлани Тихановської.
"Ми, Офіс Світлани Тихановської, Координаційна Рада, Народне Антикризове Управління, штаб Цепкало, Bypol та інші демократичні сили – єдині в оцінці того, що в результаті бездумних дій нелегітимного режиму Білорусь перетворилася на "чорну пляму" на світовій мапі", - зазначено в заяві.
Представники опозиції відзначили, що "режим на межі тотальної ізоляції - як ніколи раніше". У заяві йдеться про те, що Європейський Союз, США, Велика Британія, Японія, Канада та інші країни вже почали діяти, щоб допомогти білорусам.
"І ми самі, білоруси, повинні зробити все можливе, щоб звільнити політичних в'язнів, припинити насильство і провести чесні вибори. Ми повинні діяти – вікно можливостей відкрито. Чекати більше нічого – терор потрібно зупинити раз і назавжди. Ми починаємо готуватися до нової активної фази тиску", - заявила опозиція.
Згідно із заявою, відбулася екстрена зустріч представників опозиції, в перший день якої обговорили посилення міжнародного тиску і конкретні заходи, у відповідь на дії Лукашенко, а також контакт з чиновниками всередині Білорусі та розширення цього контакту. Крім того, опозиція обговорила "нарощування структури партизанського руху всередині Білорусі" і проєкт щодо амністії та реабілітації учасників протестів.
23 травня в аеропорту Мінська примусово посадили літак Ryanair рейсу Афіни - Вільнюс під приводом анонімного повідомлення про мінування. Для перехоплення лайнера, що перебував у двох хвилинах льоту від Вільнюса, в небо підняли винищувач ВПС Білорусі.
На борту авіалайнері перебував засновник опозиційного Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич. Журналіста і його дівчину Софію Сапегу затримали. Протасевичу інкримінують "екстремістську" статтю 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.
Білоруський диктатор Лукашенко виступив із заявою з приводу примусової посадки літака тільки 26 травня. За його версією, посадка літака в аеропорту "Мінськ" була законною, так як це допомогло захистити людей, що перебували на борту, за всіма міжнародними стандартами.
Велика Британія закрила свої аеропорти для літаків "Белавіа", рекомендувала британським компаніям не відправляти борти через повітряний простір Білорусі, а також готує нові санкції проти режиму Лукашенка. Аналогічних заходів вжила Литва і затвердив Саміт ЄС. З 26 травня авіасполучення з Білоруссю припинила і Україна.
Докладніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича, яким може бути покарання Європи для диктатора, котрий загрався, і що слід робити Україні у ситуації, що склалася, читайте в статті Володимира Кравченка "Зона, заборонена для польотів" у ZN.UA.