Співрозмовники журналістів на умовах анонімності розповіли, про що свідчитиме дипломат. За їхніми даними, Сондланд розповість депутатам, що Трамп попросив його заперечувати домовленість з Україною щодо розслідування "справи Байдена" в обмін на поставки зброї.
Нагадаємо, Джо Байден – найімовірніший кандидат у президенти від Демократичної партії на виборах 2020 року. На цих виборах на другий президентський термін балотуватиметься й республіканець Дональд Трамп.
Раніше інформатор американської розвідки подав скаргу, в якій звинуватив Трампа в тиску на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня. Ішлося про розслідування щодо Байдена і його сина Хантера, який входив до складу наглядової ради компанії Burisma, в обмін на американську допомогу Україні.
До того, як стало відомо про готовність Сондланда свідчити в Конгресі, прихильники адміністрації Трампа вважали заперечення дипломата одним з аргументів на користь того, що домовленості між президентами України і США не існує, пише LB.ua.
Раніше Державний департамент США заборонив послу свідчити перед Конгресом. Але, за інформацією видання Axios, близькі до Дональда Трампа республіканці закликали президента дозволити дипломату постати перед комітетами. Союзники Трампа вважають посла "людиною президента" (він пожертвував $ 1 млн на його інавгурацію) і вірять в те, що свідчення Сондланда зміцнять їх позиції.
При цьому критики президента США називають дипломата одним з ключових фігурантів історії про те, як американський президент намагався переконати нове керівництво України публічно взяти на себе зобов'язання розслідувати справу проти сина його конкурента на виборах Джо Байдена.
26 вересня у США оприлюднили скаргу співробітника розвідки на дії Дональда Трампа під час розмови з Володимиром Зеленським. Інформатор підозрює Трампа у використанні свого становища для втручання в президентські вибори 2020 року. У скарзі сказано, що президент США тиснув на президента України, наполягаючи на розслідуванні щодо Джо Байдена, ймовірного кандидата в президенти від Демократичної партії, і його сина Хантера. А оточення Трампа намагалося заблокувати стенограму розмови, помістивши її до сховища інформації про таємні операції розвідки.
Також повідомляється, що адвокат Трампа Рудольф Джуліані в приватному порядку контактував з керівником Офісу президента Андрієм Богданом і тодішнім в.о. голови СБУ Іваном Бакановим, а також літав до Мадрида для зустрічі з помічником Зеленського Андрієм Єрмаком.
25 вересня, в день зустрічі Володимира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку, Білий дім оприлюднив розшифровку їхньої липневої телефонної розмови.
Міністерство юстиції вивчило документ і не знайшло в словах Трампа ознак порушення федерального законодавства.
Однак це не переконало представників Демократичної партії в нижній палаті Конгресу в необхідності відмовитися від ідеї імпічменту. Про початок процедури спікерка Палати представників Ненсі Пелосі повідомила 24 вересня.
3 жовтня конгресмени протягом 10 годин в закритому режимі допитували Курта Волкера – колишнього спецпредставника Держдепартаменту США по Україні.
Докладніше про ситуацію, що склалася, читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Як в Америці оголошують імпічмент" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".