Активісти, які лобіюють проведення референдуму щодо подальшої долі угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом, відзвітували про збір необхідної кількості голосів для винесення даного питання на загальне голосування.
Одні з ініціаторів проведення референдуму, видання Geenpeil і GeenStijl, відомі своєю євроскептичною позицією, у своєму Twitter повідомили, що для проведення референдуму було зібрано близько 450 тисяч підписів з 300 тисяч мінімально необхідних.
Необхідність референдуму ініціатори пояснили тим, що їх "ніхто не запитував", згодні жителі Нідерландів надавати матеріальну допомогу Україні, а також на розширення Євросоюзу в цілому. У той же час, цікаво, що активісти ніяк не торкнулися аналогічної угоди про Асоціацію між ЄС і Грузією і Молдовою, які також передбачають поглиблене співробітництво і фіндопомогу цим країнам.
Поки неясно, як референдум, який тепер повинна провести голландська влади, вплине на політику Нідерландів і ЄС в цілому по відношенню до України, відзначає Financial Times. Ключовий момент у тому, що референдум по суті є рекомендаційним і не зобов'язує уряд Нідерландів скасувати вже ратифіковану в обох палатах парламенту угоду. У той же час, видання не виключає, що його результати зможуть вплинути на громадську думку в країні, тим самим впливаючи на голландських політиків.
Нідерландські експерти вважають, що процес ратифікації угоди про асоціацію в Нідерландах на час референдуму буде призупинено.
"Це (референдум - ред.) може або припинити імплементацію торгового угоди України та ЄС, що стане дипломатичною перемогою Росії, або скасувати юридичну силу цієї угоди в цілому у випадку рішучого "ні" на референдумі, оскільки для ратифікації угоди необхідна згода всіх країн-членів".
У той же час, як вважає Reuters, достовірність підписів ще належить перевірити.
Аналізуючи ймовірність референдуму щодо України, проти асоціації якої послідовно виступали в Росії, агентство нагадує, що відносини Нідерландів і Росії значно погіршилися після аварії малайзійського "Боїнга" над Донецькою областю, в результаті чого загинуло 298 осіб, більшість з яких - голландці. Однією з версій аварії є постріл в ракетою літак російського виробництва з системи "Бук", випущеної проросійськими сепаратистами.
Збір підписів за референдум про асоціацію в Нідерландах було розпочато з липні 2015 року.
Угоду про асоціацію з Україною вже повністю ратифікували 24 з 28 країн ЄС.