RAND: Іранське «вундерваффе» не врятує Росію від поразки в Україні

Поділитися
RAND: Іранське «вундерваффе» не врятує Росію від поразки в Україні © https://www.5.ua
Експерт американського аналітичного центру назвав єдину причину, яка може призвести до зупинки українського наступу.

Коли хід Другої світової війни розвернувся проти сил Осі, Німеччина у відчаї дедалі більше почала покладатися на «вундерваффе» - низку розробок «диво зброї», - сподіваючись, що це врятує її від неминучої поразки. Серед цих розробок були перші крилаті і балістичні ракети, які головним чином були зброєю терору.

Починаючи з середини червня 1944 року Німеччина запустила приблизно 6725 ракет V1 і 1400 балістичних ракет V2. Більшість з них впали на Лондон. Так Берлін сподівався зламати британців морально. Німецька кампанія призвела до загибелі десятків тисяч британців, але в підсумку виявилася безплідною. Велика Британія продовжувала боротьбу. Через три чверті століття Росія опинилася в схожому скрутному становищі. Її вторгнення в Україну провалюється. Тож в часи, коли російська армія стає все більш розбитою, Москва почала атакувати цивільну інфраструктуру в Україні за допомогою власної «вундерваффе» - іранських безпілотників-камікадзе, - сподіваючись зламати волю українців.

«Ця тактика, безумовно, завдасть українському населенню страждань. Але якщо історія чомусь і вчить, то це тому, що такий підхід не відверне поразку Росії», - пише в своїй статті директор програми стратегій і доктрин в аналітичному центрі RAND Corp Рафаель Коен.

Він пояснює, що Росія вже вдавался до тактики «диво зброї», хоч і в обмежених масштабах. В перші місяці війни вона запустила близько десятка своїх гіперзвукових ракет по різних цілях в Україні. Якщо Росія сподівалася, що це шокує Україну і змусить підкоритися, або що це стримає її західних партнерів, тоді її спіткало розчарування. Західні спостерігачі просто врахували російську тактику і продовжили боротьбу.

На відміну від гіперзвукових ракет, в безпілотниках-камікадзе немає нічого нового. Ще на початку російського вторгнення США дали Україні сотні таких апаратів для застосування проти російських сил. Інші теж використовували подібну зброю. Іран, наприклад, використав свої безпілотники-камікадзе для ударів по нафтовим родовищам Саудівської Аравії в 2019 році. «Ісламська держава» теж запускала свої примітивні аналоги такої зброї. Базова концепція, яка полягає в тому, щоб військові могли розбивати літальний апарат з вибухівкою об цілі, існує вже багато десятиліть. І це мінімізує шоковий фактор подібної тактики.

«Більше того, у Росії немає достатньої кількості безпілотників чи будь-якої іншої вундерваффе, щоб змінити баланс сил у війні. Україна підрахувала, що Москва хоче купити в Ірану 2400 безпілотників. Чи зможе Тегеран виконати це замовлення повною мірою і чи всі ці апарати будуть працювати, залишається відкритим питанням. Навіть якщо вони будуть працювати, їхню кількість потрібно розглядати в контексті. Росія запустила по Україні близько 3 тисяч крилатих ракет за перші півроку війни, так і не завдавши нокаутуючий удар», - пояснює Коен.

Він додає, що зараз Україна стала для Росії більш грізним ворогом. Українська армія, за деякими оцінками, зараз більша і краще озброєна, ніж вона була на початку конфлікту. І це завдяки як військовій допомозі Заходу, так і захопленому російському озброєнню. До того ж, експерт RAND зауважує, що безпілотники-камікадзе точно не назвеш непереборною зброєю. Звісно, при масовому використанні вони можуть перевантажити систему протиповітряної оборони. Але українські військові кажуть, що вони збили більше 70% з понад 300 іранських безпілотників, які запустила Росія.

«Застосування безпілотників-камікадзе Росією, перш за все, засноване на помилковій стратегії, яка переслідує мету покарати населення і змусити його підкоритися. Саме так робили і німці, коли застосовували ракети V1 і V2», - пише експерт.

Він не сумнівається, що російські атаки проти української інфраструктури електропостачання завдадуть страждать цивільному населенню, якому тепер доводиться мати справу з відключеннями електрики і проблемами з опаленням перед зимою. Але історія свідчить, що бомбардування цивільних рідко коли спрацьовує. Швидше воно призведе до протилежного ефекту: розізлить людей і зміцнить їхній опір поступкам. Саме це сталося в Британії у 1944 році. І, схоже, це ж повторюється в Україні сьогодні. Опитування свідчать, що переважна більшість українців підтримує продовження боїв і виступає проти переговорів, попри ціну.

«Чудо зброя не виграє війни. Безпілотники-вбивці закарбувалися в уяві людей і провокують страх перед певного роду футиристичною дистопією. Але реальність на полі битви зовсім інша. Росіяни засвоюють в Україні урок, який Німеччина і інші держави засвоїли до них. Ніякі технологічні інновації не можуть врятувати країну від провальної стратегії», - пояснює Коен.

«Єдина річ, яка зупинить подальший український наступ - це небажання США, країн НАТО і інших партнерів надавати підтримку. Якщо ж вона збережеться, українці, схоже, переможуть», - вважає експерт RAND.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі