Рада Безпеки ООН дала зелене світло розгортанню збройних багатонаціональних сил на Гаїті, оскільки країна бореться з розгулом бандитизму та політичним паралічем. Про це повідомляє CNN.
Таке рішення було прийнято після неодноразових закликів прем'єр-міністра Гаїті Аріеля Генрі до військової допомоги. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш і США також наполегливо закликали міжнародне співтовариство підтримати таку місію.
13 членів Радбезу проголосували за резолюцію, Росія та Китай утрималися.
Попри те, що місія була схвалена Радою Безпеки ООН, формально вона не буде підконтрольна ООН. Очікується, що її очолить Кенія, яка пообіцяла надати тисячі поліцейських для проведення місії. Кілька карибських сусідів Гаїті - Антигуа і Барбуда, Багамські острови і Ямайка - також запропонували підтримку місії.
Багатонаціональні сили з підтримки безпеки матимуть 12-місячний мандат на Гаїті. Терміни прибуття місії ще не визначені, і до участі в ній запрошено більше країн. Резолюція також закликає до глобального припинення продажу зброї Гаїті, за винятком дозволених цілей у сфері безпеки.
Радник прем'єр-міністра Гаїті Жан Жозеф сказав в інтерв'ю CNN, що уряд вітає резолюцію і з нетерпінням чекає на місію по боротьбі із загальною нестабільністю.
Ворогуючі банди контролюють більшу частину Порт-о-Пренса - столиці Гаїті і головного порту, перекриваючи життєво важливі шляхи постачання до решти країни. Члени банд також тероризують населення, змусивши близько 200 тисяч людей покинути свої домівки на тлі хвиль невибіркових вбивств, викрадень, підпалів і зґвалтувань.
Очікується, що місія посилить місцеву безпеку і допоможе поліції Гаїті у переслідуванні банд. Сили безпеки Гаїті вже отримують певну міжнародну підтримку, але залишаються недоукомплектованими і неозброєними.
Виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН в Нью-Йорку 22 вересня, прем'єр-міністр країни заявив, що "терміново" необхідно, аби Рада Безпеки схвалила військову місію для відновлення порядку. Насильство посилило нестабільність, сказав Генрі, зазначивши, що інфляція в країні злетіла вище 50%.
У своїй заяві того ж дня держсекретар США Ентоні Блінкен закликав міжнародне співтовариство підтримати план і надати допомогу, в тому числі персоналом, і наголосив, що Вашингтон готовий надати "потужну" фінансову і матеріально-технічну підтримку.
В останні роки Рада Безпеки неодноразово опинялася в глухому куті на тлі поглиблення геополітичного суперництва. У заяві посла США в ООН Лінди Томас-Грінфілд рішення щодо Гаїті названо "історичним" і сказано, що місія "свідчить про здатність ООН активізувати колективні дії".
Виступаючи в Раді Безпеки після голосування, представник Китаю в ООН Чжан Цзюнь заявив, що його країна має "обережний і відповідальний підхід" до надання дозволу на застосування сили, але у випадку Гаїті утримання Пекіна від голосування є "конструктивною позицією" щодо резолюції.
Представник Росії в ООН Васілій Нєбєнзя, чия країна веде повномасштабну війну проти України, розкритикував рішення щодо Гаїті, заявивши, що "введення збройних сил іншої держави в будь-яку країну навіть на її прохання є крайнім заходом, який повинен бути ретельно продуманий".
І Росія, і Китай висловили схвалення резолюції щодо ембарго на постачання зброї.
Критики рішення раніше вказували на скандали, пов'язані з миротворчими місіями ООН на Гаїті, включаючи звинувачення в сексуальному насильстві і виникнення смертельної епідемії холери, яка забрала життя майже десяти тисяч людей. Деякі жителі Гаїті також ставлять під сумнів мандат прем'єр-міністра Генрі, який очолив країну після того, як у 2021 році було вбито президента Жовенеля Моїзе.
Генрі заявив, що давно назрілі вибори в Гаїті не можуть бути проведені, поки країна не досягне базового рівня безпеки.
Спеціальний представник ООН на Гаїті Марія Ізабель Сальвадор сказала, що її офіс буде підтримувати місію "в межах свого мандату", підкресливши, що "на відміну від недавніх міжнародних місій, розгорнутих в Гаїті, нова місія не є місією ООН".