З весни 2017 року в інтернеті все частіше говорять про нову приватну військову компанію в Сирії під назвою "Туран", основним завданням якої нібито є "контрпартизанська боротьба" і "робота з виявлення лояльного ІДІЛ мирного населення". Автори нового розслідування Conflict Intelligence Team (CIT) стверджують, що все це – не більш ніж фейк російських пропагандистів.
Наголошується, що про "ПВК Вагнера" відомо багато – її бійці і сам "Вагнер", колишній командир 700-го окремого загону спецназу 2-ї окремої бригади ГРУ Міноборони РФ Дмитро Уткін, не раз потрапляли у поле зору журналістів ще під час війни на сході України.
Про "ПВК Туран" ж невідомо майже нічого – лише кілька фотографій в інтернеті і кілька статей на пропагандистських ресурсах, на зразок "Русской весны". Розслідувачі з групи CIT впевнені, "ПВК Туран" є вигадкою і інсценуванням одного з кремлівських пропагандистів в Сирії, кореспондента каналу ANNA News Олега Блохіна.
Так, до листопада 2017 року "ПВК Туран" існувала виключно на папері – в інтернеті не було жодної фотографії її бійців або відеозаписи боїв з її участю. У листопаді у Twitter російського блогера Івана Сидоренка, який висвітлює війну в Сирії з позицій армії Башара Асада, з'явилися перші знімки бійців "Турана", які позують зі зброєю на тлі сирійської пустелі (зараз цей твіт видалено).
Експерти CIT звернули увагу, що одна з цих фотографій – людини з автоматом у кузові пікапу – у багатьох деталях співпадає зі знімком, опублікованим Олегом Блохіним у своєму акаунті у "ВКонтакте". Зброя – такий же доопрацьований автомат Калашнікова, як і на фото "бійців ПВК Туран". Сам пікап точно такого ж забарвлення і з таким же тентом не раз з'являється у репортажах Блохіна з Сирії. Екіпіровка "туранівця", що стоїть у кузові пікапу, до найдрібніших деталей збігається з тією, що можна побачити на фото Блохіна з міста Дейр-ез-Зор. У Facebook Блохіна є відео, де він їде у цій екіпіровці по сирійській пустелі в кузові пікапу.
Що стосується другого чоловіка, зображеного на фото бійців "ПВК Туран", то його особу встановити складніше. За однією з версій CIT, ним може бути приятель Блохіна, колишній оператор телеканалу РЕН ТВ Олександр Ричков, який в 2017 році працював у Сирії в якості фрілансера.
Втім, у Conflict Intelligence Team допускають, що в ролі другого "туранівця" на знімку Сидоренка міг знятися не Ричков, а хтось інший. На думку експерта групи Руслана Левієва, це не робить менш достовірної версію про те, що історія "ПВК Туран" – вигадка від початку і до кінця.
В основу цього вимислу, як передбачається у розслідуванні, могла лягти історія "мусульманських батальйонів" радянського спецназу, які воювали в Афганістані, а крім Блохіна у створенні міфу про "ПВК Туран" могли брати участь бійці автономного формування Сирійської арабської армії "Сили Тигра" ("Кават аль-Німр"), яких Блохін, судячи з його публікацій в соцмережах, супроводжує в Сирії.
В інтерв'ю "Радіо Свободі" Левієв розповів про те, що при появі справжніх ПВК, повідомлення про це приходять не тільки від якихось блогерів, але й від джерел, наближених до влади, наприклад, до Міноборони.
"Нічого подібного цього разу не було, тому ми і були впевнені, що це фейк. Ми бачили таке в Донбасі, коли сталася часткова заморозка конфлікту. У цей період ми постійно стикалися з повідомленнями, що в Донбасі з'явилися нові ПВК: наприклад, "ПВК Мар", "E.N.O.T. Corp" і їм подібні. Коли ми досліджували такі ПВК, ставало ясно, що це просто люди, втомлені від того, що нічого не відбувається, вирішили придумати свою ПВК і просто зробити на цьому піар або заробити грошей. Досить зробити кілька фото зі зброєю в руках", - зазначив експерт.
За словами Левієва, пояснення цього фейку, зокрема, може бути у спробі залучити деяке фінансування з боку Кремля нібито на успішно діючу у Сирії компанію.
У свою чергу Олег Блохін у розмові з "Радіо Свобода" категорично відкинув твердження про те, що "ПВК Туран" – створена ним вигадка. При цьому він погодився з тим, що деталі його екіпіровки дивним чином збігаються з фотографією "туранівця" в кузові пікапу. Олександр Ричков, за його словами, не має до цієї історії ніякого відношення і нібито зовсім не схожий на другого бійця "ПВК Туран" з фотографії (того, що стоїть на землі).
Нагадаємо, раніше СБУ оприлюднила дані найманців російської приватної військової компанії "Вагнер", які беруть участь у військових діях у Донбасі та Сирії. Зокрема, встановлено 1570 імен та інших даних бойовиків "ПВК Вагнер", у тому числі тих, хто загинув на території України.
У жовтні голова Служби безпеки України Василь Грицак на брифінгу в Києві заявив про те, що спецслужба встановила участь російської так званої "Приватної військової компанії Вагнер" на чолі з Дмитром Уткіним у конфліктах на сході України з 2014 року та пізніше в Сирії.
Грицак також заявив про те, що СБУ встановила причетність російської "ПВК Вагнер" на чолі з Уткіним до знищення Іл-76 в Донбасі, штурму Луганського аеропорту і подій у Дебальцевому.