Про це пише оглядач Gazeta Wyborcza Вацлав Радзівінович, аналізуючи "ритуальну телевізійну аудієнцію для підданих", яку президент Росії провів минулого четверга.
Під час неї Путін оголосив своєму народу перемогу над рецесією. І це дуже дивна заява хоча б тому, що Кремль уникав не лише слова на літеру "р", а й на "с" (стагнація), як чорт святої води.
Президент Росії вихваляв себе, розповідаючи, що ВВП Росії в першому кварталі зріс "аж на 5%". І це неймовірна помилка. Цифри "Внешэкономбанка" свідчать, що за період з січня до березня 2017 року російська економіка зменшилася на 0,3%, а дані державної служби статистики кажуть, що вона зросла на 0,5%.
"Сам російський президент неодноразово повторював, що економіка його країни повинна почати зростати швидше, ніж світова, тобто досягти річного зростання на рівні 3%. А тут одразу 5%! Словом, країна встала з колін", - іронізує польський оглядач.
Автор зауважив, що навів цей випадок як приклад російської маніпуляції в коментарі для порталу Eastbook. Але посол Росії в Польщі Сергій Андреєв відповів на це, що це нібито сам польський журналіст маніпулює даними, а Путін лише "обмовився".
"Я хотів відповісти дипломату, але він, пояснюючи, що спішить, пішов собі. А полемізувати зі спиною посла якось не політично", - пише Радзівінович.
Однак, історія "п'ятірки" Путіна досить цікава. Про 5% зростання йдеться і на офіційному сайті Креля. Про таку ж цифру написала урядова "Российская газета", а також "Независимая газета". Тож путінські 5%, якщо це навіть і обмовка, тепер поступово набирають форму канонічної правди. Вірні редактори тиражують помилку першої особи, навіть розуміючи, що Путін сказав дурницю.
Можна взяти інший приклад з останньої розмови Путіна з народом. Він сказав, що в 2012 році (коли після незначної паузи знову став президентом) за межею бідності жили 10,7% росіян. А сьогодні доходи нижче прожиткового мінімуму отримують 13,5% росіян.
"Кілька відсотків. Але за ними стоять десятки і сотні тисяч людей", - оцінив російський президент.
На думку оглядача, Путін замилював очі своїм співвітчизникам, тому що добре знає, скільки їх в Росії є. Можна підрахувати: 10,7% у 2012 році - це 15,7 мільйонів людей. А сьогоднішні 13,5% - це 19,8 мільйонів росіян. Таким чином, кількість людей за межею бідності в Росії зросла за останні кілька років на 4 мільйони, а не "десятки чи сотні тисяч".
Ще один прорахунок Путіна - його оцінка зарплат в Україні і Росії до війни. За його словами, українці на той час отримували в середньому по 460 доларів на місяць, А росіяни - 540 доларів. А тепер, продовжив Путін, доходи українців впали до 251 долара, а росіян - нібито зросли до 624 доларів. Частково він сказав правду, українці дійсно отримували в середньому у 2012 році зарплату в 410 додарів. А от росіяни значно більше, ніж сказав президент - 886 доларів. А через рік, в 2013-му, їхні справи були ще кращі - середня зарплата в РФ складала 915 доларів. В супереч того, що розповідає Путін, через війну росіяни, так само як і українці, втратили близько третини своїх доходів.
"Тут вже складно говорити про обмовку. Це фейк, не інакше. Його приготувли заздалегідь, а ПУтін брехав навмисно", - вважає польський оглядач.
Під час "прямої лінії" Путін знову збрехав про невтручання у внутрішні справи України. Але російські війська присутні в Донбасі, в 2014 році РФ анексувала Крим. Також армія РФ проводить операції в Сирії. Раніше США заявляли про хакерські атаки з боку РФ під час президентських виборів.