Путін влаштував "антиперебудову" в Росії - RFERL

Поділитися
Путін влаштував Путін проводить "антиперебудову". Ілюстрація © Сайт президента России
Російський президент руйнує все, чого Росія змогла досягти у співпраці із Заходом за останні 30 років.

Президент Росії 3 поб'є рекорд перебування при владі Леоніда Брежнєва, якщо протримається на своїй посаді до 2024 року. Однак на відміну від радянського диктатора, в часи правління якого в СРСР тривав застій, Путін влаштував власну "перебудову" на зразок Михайла Горбачова. Щоправда нинішній російський лідер робить все протилежне до того, що робив перший радянський президент.

Про це на сторінках Radio Free Europe Radio Liberty пише Браян Вітмор.

"Історична іронія цієї аналогії з Михайлом Горбачовим в тому, що він сам почав зрушення, дав початок процесам і поглибив їх, але врешті-решт все закінчилося не так, як він планував", - каже професор Московського державного інституту міжнародних відносин Валерій Соловей.

Горбачов зрозумів, що Холодна війна виснажує радянську економіку і хотів зменшити напругу у відносинах із Заходом, закінчити гонку озброєнь і приєднатися до західної спільноти націй. Путін, здається, насолоджується конфронтацією з Заходом і за пару років поставив хрест на всіх зусиллях Росії за три десятки років щодо налагодження співпраці і інтеграції. "Перебудова" Горбачова зруйнувала вкрай неефективну командну економіку СРСР, але він зробив це перш ніж ринкова економіка розвинулася, щоб її замінити. І це призвело до серйозних труднощів і падіння стандартів життя, що підірвало легітимність режиму.

А путінська "антиперебудова" підриває російську ринкову економіку і штовхає її до автаркії. Західні санкції блокують доступ російським компаніям до кредитних ринків, російські дії у відповідь виштовхують імпортні товари з Росії, а імпортозаміщення не може заповнити ринок.

В результаті стандарти життя погіршилися, зростання економіки зупинилося, інфляція стрімко зростає, а національні валютні резерви виснажуються. Але, як не дивно, все це не підірвало легітимність режиму. Однак, тяжко уявити, що буде в кінці.

"Перебудова" Горбачова дозволила придушеним демократичним рухам нарешті висловитися і підняти рухи за незалежність. Маргінальне раптом стало популярним. І Горбачов втратив контроль над тим, чому він дав початок.

Путінська "антиперебудова" теж розвернула в зворотній напрямок політичні домовленості і дала владу маргінальним групам. Але цього разу ними стали російські радикальні націоналісти. Тяжко спрогнозувати, коли "монстри", яких випустив Путін, вийдуть з під його контролю. Однак вже є ознаки того, що вони стають неспокійними і проблемними.

Бойовики, які повертаються з України, привозять з собою і зброю, за допомогою якої вчиняють злочини. Розмови про зраду Кремля стають популярними серед націоналістів на їхніх спеціальних сайтах. А колишній ватажок проросійських терористів Ігор Стрєлков каже, що у внутрішнє коло Путіна проникли представники "п'ятої колони". Тому він збирається створити свою власну партію, щоб кинути виклик правлячій еліті.

Є ще одна спільна риса між "перебудовою" Горбачова і "антиперебудовою" Путіна. Вони обидві почалися на тлі падіння цін на нафту. У 80-х політична еліта вирішила, що настав час проводити реформи і домовлятися із Заходом. Але оточення Путіна дійшло абсолютно протилежних висновків. Вони вирішили, що час "затягнути гайки".

Раніше, ще до вторгнення армії Росії в Україну сам колишній лідер СРСР Михайло Горбачов закликав відновити в Росії "перебудову". Екс-президент Радянського Союзу впевнений, що попереду в російського суспільства буде одна "історична" спроба перейти до реальної демократії. Однак через рік після того, як він озвучив свої заклики, в Росії лише посилився авторитаризм і обмежилися свободи громадян.

Браян Вітмор на сторінках Radio Free Europ Radio Liberty писав, що Путін використовує мафію і її прийоми у зовнішній політиці. Москва сильно покладається на кримінальний світ у підтримці сепаратистів Придністров'я, Абхазії, Південної Осетії і Донбасу. У війні на Сході України організована злочинність стали агентами Кремля, які спричинили проросійські заворушення і дали зброю в руки бойовикам. В анексованому Криму Кремль віддав владу мафіозі на прізвисько "Гоблін".

Також оглядач писав, що режим Путіна - це мафія без перебільшення. Як і будь-який злочинний синдикат, Кремль наповнений "своїми людьми", на чолі яких стоїть ватажок, покликаний вирішувати суперечки між ними. Синдикат Путіна має свої правила і звичаї, згідно з якими прийнято карати порушників дисципліни.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі