Про це на сторінках Radio Free Europe Radio Liberty пише Браян Вітмор.
"Історична іронія цієї аналогії з Михайлом Горбачовим в тому, що він сам почав зрушення, дав початок процесам і поглибив їх, але врешті-решт все закінчилося не так, як він планував", - каже професор Московського державного інституту міжнародних відносин Валерій Соловей.
Горбачов зрозумів, що Холодна війна виснажує радянську економіку і хотів зменшити напругу у відносинах із Заходом, закінчити гонку озброєнь і приєднатися до західної спільноти націй. Путін, здається, насолоджується конфронтацією з Заходом і за пару років поставив хрест на всіх зусиллях Росії за три десятки років щодо налагодження співпраці і інтеграції. "Перебудова" Горбачова зруйнувала вкрай неефективну командну економіку СРСР, але він зробив це перш ніж ринкова економіка розвинулася, щоб її замінити. І це призвело до серйозних труднощів і падіння стандартів життя, що підірвало легітимність режиму.
А путінська "антиперебудова" підриває російську ринкову економіку і штовхає її до автаркії. Західні санкції блокують доступ російським компаніям до кредитних ринків, російські дії у відповідь виштовхують імпортні товари з Росії, а імпортозаміщення не може заповнити ринок.
В результаті стандарти життя погіршилися, зростання економіки зупинилося, інфляція стрімко зростає, а національні валютні резерви виснажуються. Але, як не дивно, все це не підірвало легітимність режиму. Однак, тяжко уявити, що буде в кінці.
"Перебудова" Горбачова дозволила придушеним демократичним рухам нарешті висловитися і підняти рухи за незалежність. Маргінальне раптом стало популярним. І Горбачов втратив контроль над тим, чому він дав початок.
Путінська "антиперебудова" теж розвернула в зворотній напрямок політичні домовленості і дала владу маргінальним групам. Але цього разу ними стали російські радикальні націоналісти. Тяжко спрогнозувати, коли "монстри", яких випустив Путін, вийдуть з під його контролю. Однак вже є ознаки того, що вони стають неспокійними і проблемними.
Бойовики, які повертаються з України, привозять з собою і зброю, за допомогою якої вчиняють злочини. Розмови про зраду Кремля стають популярними серед націоналістів на їхніх спеціальних сайтах. А колишній ватажок проросійських терористів Ігор Стрєлков каже, що у внутрішнє коло Путіна проникли представники "п'ятої колони". Тому він збирається створити свою власну партію, щоб кинути виклик правлячій еліті.
Є ще одна спільна риса між "перебудовою" Горбачова і "антиперебудовою" Путіна. Вони обидві почалися на тлі падіння цін на нафту. У 80-х політична еліта вирішила, що настав час проводити реформи і домовлятися із Заходом. Але оточення Путіна дійшло абсолютно протилежних висновків. Вони вирішили, що час "затягнути гайки".
Раніше, ще до вторгнення армії Росії в Україну сам колишній лідер СРСР Михайло Горбачов закликав відновити в Росії "перебудову". Екс-президент Радянського Союзу впевнений, що попереду в російського суспільства буде одна "історична" спроба перейти до реальної демократії. Однак через рік після того, як він озвучив свої заклики, в Росії лише посилився авторитаризм і обмежилися свободи громадян.
Браян Вітмор на сторінках Radio Free Europ Radio Liberty писав, що Путін використовує мафію і її прийоми у зовнішній політиці. Москва сильно покладається на кримінальний світ у підтримці сепаратистів Придністров'я, Абхазії, Південної Осетії і Донбасу. У війні на Сході України організована злочинність стали агентами Кремля, які спричинили проросійські заворушення і дали зброю в руки бойовикам. В анексованому Криму Кремль віддав владу мафіозі на прізвисько "Гоблін".
Також оглядач писав, що режим Путіна - це мафія без перебільшення. Як і будь-який злочинний синдикат, Кремль наповнений "своїми людьми", на чолі яких стоїть ватажок, покликаний вирішувати суперечки між ними. Синдикат Путіна має свої правила і звичаї, згідно з якими прийнято карати порушників дисципліни.