Путін виставляє напоказ зростаючий вплив Росії в Африці – The Economist

Поділитися
Путін виставляє напоказ зростаючий вплив Росії в Африці – The Economist У 2018 році загальний обсяг торгівлі Росії з країнами Африки на південь від Сахари склав 5 млрд доларів, що менше, ніж у Туреччині, Сінгапуру або Таїланду © Сайт президента России
Але Росія сильно відстає на континенті від США, ЄС і Китаю, задовольняючись лише малим.

У листопаді 2017 Фостен-Арканж Туадера опинився в скрутному становищі. Президент Центральноафриканської Республіки (ЦАР) - однієї з найбільш бідних і вразливих країн світу - з усіх сил намагався придушити близько десятка ополченців, які погрожували його режиму. Роком раніше Франція вивела війська з своєї колишньої колонії. Ембарго на поставки зброї означало, що уряд ЦАР не міг озброїти своїх солдатів. Не маючи вибору, Туадера зробив те, що іноді роблять відчайдушні африканські лідери: він звернувся до президента Росії Володимира Путіна, пише журнал The Economist.

Вплив був швидким. За повідомленнями, протягом кількох тижнів у столиці Бангі були зареєстровані гірничодобувна та охоронна компанія, пов'язана з Євгеном Пригожиним, якого називають "Кухарем Путіна". У грудні того ж року Росія успішно лобіювала скасування ембарго на постачання зброї.

Незабаром після цього туди направили зброю і найманців для підтримки режиму Туадери, а також колишнього співробітника ГРУ Росії, який виконував функції радника президента ЦАР з безпеки. Твитнуть Поделиться

Кілька місяців потому гірничодобувна компанія Lobaye Invest виграла концесії на пошук золота і алмазів. Тоді троє російських журналістів спробували розслідувати тіньові операції своєї країни в ЦАР.

Їх убили в липні 2018 року. Твитнуть Поделиться

Журнал пише, що Путін хотів би, щоб світ повірив, що підхід його країни до континенту - це щось більше, ніж просто шахрайство. З цією метою 23 і 24 жовтня російський президент прийняв у себе понад 40 африканських лідерів на першому в своєму роді саміті в Сочі. Там було багато розмов про торгівлю та інвестиції.

"Нам є що запропонувати нашим африканським друзям", - сказав Путін перед заходом.

Але дії Росії в ЦАР і в інших слабких державах набагато краще відображають характер її операцій в Африці, ніж риторика Путіна, який перебільшує вплив своєї країни.

Росія має довгу історію втручання в Африку.

Його добровольці воювали з англійцями у другій бурській війні. Під час холодної війни Радянський Союз прищеплював постколоніальних лідерів марксизму-ленінізму і підтримував визвольні рухи в таких країнах, як Ангола, Мозамбік та Гвінея-Бісау, часто в рамках війн із Заходом.

Амбіції Росії зменшилися після розпаду Радянського Союзу. Але за останнє десятиліття, і особливо після того, як Америка і Європейський союз ввели санкції проти Росії у зв'язку з анексією Криму в 2014 році, Кремль розглядав Африку як все більш важливу арену. З 2015 року десяток африканських лідерів відвідали Росію. З 2006 по 2018 рік загальний обсяг торгівлі Росії з країнами Африки на південь від Сахари збільшився на 336%. Це найбільший експортер зброї на континент, на який припадає 39% поставок в 2013-17 роках (багато з Росії йде в Алжир).

Зважаючи на виставки в Сочі, скоро будуть ще.

"Я не знав, що це буде збройне шоу", - каже мавританський бізнесмен. Навколо була зброя: вертольоти, танки і ракети для стрільби по вертольотів і танків.

Однак Росія не просто постачає зброю.

В декількох країнах РФ стала глибоко залученою у внутрішні справи. Ці зобов'язання відображають визначальну тему російської політики щодо Африки: опортунізм. Одним із умінь Путіна є вміння знаходити відкриття, представлені поєднанням тендітних держав і розгубленого Заходу. Як тільки він визначив можливість, Кремль сподівається посилити свій вплив і заробити гроші для друзів, які діють за його ліцензії. В ідеалі ці кроки можуть бути зроблені за низькою ціною, з високою віддачею.

Ще один сплеск підтримки починається в Мозамбіку. Після візиту президента Філіпе Ньюси в Росію в серпні російські аналітики і технічні фахівці були помічені в провінції Кабо-Дельгадо, недалеко від якої у російської енергетичної компанії "Роснефть" є газові контракти. Вважається, що консультантів попросили придушити заколот, який загрожує інтересам як "Роснафти", так і корумпованої владної партії "Фрелімо".

Вся ця діяльність турбує деяких на Заході. Виступаючи в минулому році з викладом стратегії Америки в Африці, Джон Болтон, колишній радник президента США з національної безпеки Дональда Трампа, який назвав Росію і Китай "конкурентами великої держави" на континенті, які прагнуть "отримати конкурентну перевагу над Сполученими Штатами".

Але є небезпека змішати нахабство Росії з її фактичним впливом. Майже у всіх областях Росія відстає від США, ЄС і Китаю.

"Китай отримав найбільш ласі шматочки. Росія залишилася зачистити залишки", - говорить Олександр Габуєв, провідний російський експерт з Китаю.

При детальному огляді виявляються межі Росії.

Її кандидати не перемогли на Мадагаскарі або в Конго. Її спроби підтримати Омара аль-Башира, колишнього диктатора Судану, зазнали невдачі на початку цього року. І вона не могла укласти угоду щодо ядерної енергії з Південною Африкою, незважаючи на те, що доглядала за нібито корумпованим колишнім президентом Джейкобом Зумою.

Військових зусиль Росії так само менше, ніж здається на перший погляд.

Напередодні саміту в Сочі Путін заявив про укладення понад 30 угод про військове співробітництво з африканськими державами. Але багато становлять трохи більше, ніж незвичайні тренувальні вправи. Африканські держави часто тримають свої варіанти відкритими, укладаючи угоди з Америкою і Китаєм. У обох є база в Джібуті, маленької східноафриканської країні. Але в Росії немає, незважаючи на роки лобіювання. Американський тиск на місцевий уряд стримував Росії.

Існує аналогічний розрив між риторикою і реальністю, коли мова йде про економічні угоди.

В 2018 році загальний обсяг торгівлі Росії з країнами Африки на південь від Сахари склав 5 млрд доларів, що менше, ніж у Туреччині, Сінгапуру або Таїланду. Американська і китайська торгівля коштувала 120 і 35 мільярдів доларів відповідно. Багато угод, які були оголошені на розкішних церемоніях підписання "Роснефтью" або "Росатомом" так і не відбулися.

"РФ пропонує дивно мало того, що насправді потрібно африканським державам", - пояснює Пол Стронски з Фонду Карнегі.

Незважаючи на всі вистави, представлені в Сочі, Росія залишається малим гравцем в Африці. Вона впливова серед обложених лідерів з кількома варіантами. Але у міру того, як все більше і більше країн намагаються вступити в контакт з континентом, її лідери бачать в Росії одного з багатьох претендентів. Путін може захотіти, щоб африканці вважали Росію великою державою. Але саміт не вплинув на це.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі