На початку повномасштабного вторгнення Владімір Путін називав однією з причин початку "спецоперації" — "захист Донбасу". Та за дев'ять місяців активних бойових дій досягнути цієї мети російським військам так і не вдалося. І якщо, критика на адресу Міноборони РФ лунала вже доволі давно, то постать президента Росії згуртовувала навколо себе всі проросійські сили. Проте, як зазначають експерти Інституту дослідження війни (ISW), непохитність Путіна в очах колишніх лідерів та ветеранів маріонеткових республік почала танути.
Нещодавно полковник ФСБ РФ і колишній «міністр оборони ДНР» Ігор Гіркін (Стрєлков), який повернувся з російсько-українського фронту, відкрито розкритикував президента РФ та зробив його відповідальним за неспроможність російських сил відтіснити українців від Донецька. Його слова прозвучали в унісон з колишнім «міністром безпеки ДНР» Олександром Ходаковським, який відзначив що занадто довге правління Путіна є не зовсім успішним.
Ходаковський наголосив на необхідності негайної реакції на ситуацію на фронті, звинуватив ЗС РФ у нездатності вести контрбатарейний вогонь, хоча за попередні вісім років війни вони цього ніколи й не робили, та натякнув на корупційні схеми навколо реконструкції Маріуполя.
Подібна відверта та прямолінійна критика президента Росії є безпрецедентною, і, на думку експертів ISW, свідчить про розкол між провоєнними спільнотами так званої ДНР та Путіним. Через невиконання обіцянки «захистити» Донбас, очільник Кремля ризикує втратити беззаперечну підтримку проросійських лідерів тимчасово окупованих територій України.
«Висунення Путіним умов для затяжної війни може ще більше ускладнити його зусилля щодо заспокоєння спільноти блогерів, яка постійно зростає та представляє важливі націоналістичні угруповання й інтереси» - вважають аналітики Інституту дослідження війни.
Однак, попри тривалі бойові дії, «часткову» мобілізацію, санкції та інші негативні наслідки, більшість росіян продовжують підтримувати дії Кремля в Україні.