Президент Росії Володимир Путін вибрав різдвяні та новорічні свята для звинувачення Польщі в підтримці політики Гітлера перед 1 вересня 1939 року - початком Другої світової війни. Він сподівався, що західні державні адміністрації, які працюють у святковому режимі, ніяк не відреагують на такі заяви, пише польська газета Rzeczpospolita.
Проте в понеділок вдень посол Німеччини в Польщі Рольф Нікель написав у Твіттері: "Позиція федерального уряду зрозуміла: пакт Молотова-Ріббентропа став підготовкою до злочинного вторгнення нацистської Німеччини проти Польщі".
Не тільки Берлін виявився солідарний з Варшавою.
"Шановний пане Путіне, Гітлер та Сталін співпрацювали на початку Другої світової війни. Це факт", - написав посол США в Польщі Жоржетт Мошбахер.
У відповідь на звинувачення Путіна прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецькі виступив з різкою заявою на неділю.
Він написав: "Без участі Сталіна в розділі Польщі та без природних ресурсів, які Сталін надав Гітлеру, німецька злочинна машина не впоралася б з Європою. Президент Путін багато раз брехав про Польщу. Він завжди робив це свідомо. Радянський народ – найбільша жертва Сталіна, одного з найжорстокіших злочинців в історії – заслуговує правди".
Пулітцерівська лауреатка, авторка книги "Гулаг" Енн Епплбаум сказала, що Польща повинна була відповісти на звинувачення Кремля.
У вересні в заяві, прийнятій у зв'язку з 80-ю річницею початку Другої світової війни, Європейський парламент заявив, що "найбільш руйнівний конфлікт у європейській історії почався як прямий результат знаменитого нацистсько-радянського пакту про ненапад від 23 серпня 1939 року і його секретних протоколів, де два тоталітарних режими поділяли мету підкорити світ і розділити Європу на дві сфери впливу".
Автор продовжує, що це не кінець битви за історію. Путін оголосив про публікацію щодо відповідальності Польщі за розв'язання війни. Він представить своє бачення 23 січня в Єрусалимі та під час параду 9 травня на Червоній площі, присвяченого 75-й річниці закінчення війни.
"Кремль хоче підштовхнути Захід до оборони, змусити нас сперечатися про те, хто був антисемітом, а хто ні, і просувати бачення Радянської Росії, яка визволила Європу від зла. Ми не допустимо фальсифікації історії", - сказав заступник міністр закордонних справ Польщі Марчін Пшидач.
Раніше повідомлялося, що у пам'ятних заходах, які проводила Польща, з нагоди 80-х роковин початку Другої світової війни взяли участь 40 офіційних делегацій, зокрема від ЄС і НАТО, 250 гостей і 20 лідерів держав.
На меморіальні заходи канцелярія президента Польщі запросила союзників по Європейському Союзу і НАТО, керівників міжнародних організацій, а також лідерів країн Східного партнерства. Участь у них взяв президент України Володимир Зеленський.
Водночас на заходи не запросили президента РФ Володимира Путіна, через що очільники Білорусі та Вірменії Олександр Лукашенко і Нікол Пашинян відмовилися приїжджати до Варшави.