Президент РФ Володимир Путін підписав закон про невиконання ухвал Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), винесених після 15 березня 2022 року. У суботу, 11 червня, документ розміщено на офіційному порталі правової інформації, повідомляє DW.
Згідно з новою нормою, виплати грошових компенсацій на виконання рішень ЄСПЛ, винесених до 15 березня, можуть здійснюватися виключно у рублях і лише на рахунки у російських банках. Ухвали Страсбурзького суду тепер не будуть підставою для перегляду рішень, що приймаються російськими судами.
Тим самим новий закон закріплює верховенство російського права над рішеннями ЄСПЛ, а з Кримінально-процесуального кодексу РФ виключаються положення про те, що постанови ЄСПЛ є підставою для скасування судових рішень, що вступили в законну силу, а також для відновлення провадження у кримінальній справі через нові або знову обставин, що відкрилися.
Цей законопроект Держдума РФ ухвалила 7 червня відразу в другому та третьому читаннях. Наступного дня документ був схвалений Радою Федерації. Спікер нижньої палати В'ячеслав Володін заявив, що ЄСПЛ став "інструментом політичної боротьби", а деякі його рішення "прямо суперечили Конституції РФ, нашим цінностям, традиціям". Як приклад він навів вимогу ЄСПЛ визнати одностатеві шлюби.
"Комерсант" з посиланням на прес-службу Ради Європи раніше повідомляв, що Росія заборгувала близько 74 млн. євро справедливої компенсації за рішеннями ЄСПЛ без урахування рекордних 1,9 млрд. євро на користь колишніх акціонерів нафтового концерну ЮКОС. Загалом невиконаними залишаються 2030 справ, з них 222 – провідних (що виявляють структурні та системні проблеми, що потребують вирішення).
Після початку російського вторгнення в Україну РФ було виключено з Ради Європи. У тексті заяви ПАРЄ наголошується, що Росія допустила грубі порушення Статуту РЄ, які не сумісні зі статусом держави-члена, а також не виконують своїх зобов'язань перед організацією. У свою чергу, ЄСПЛ заявив, що Росія втратить статус учасниці Європейської конвенції з прав людини з 16 вересня.