"Але воно також показало, що Путін поки поняття не має, що треба зробити, щоб витягти Росію з економічних проблем", - пише на сторінках Bloomberg View оглядач Леонід Бершидський.
Він звертає увагу на те, що російський президент цього року багато говорив про внутрішні проблеми Росії. І екс-міністр фінансів Олексій Кудрін вирішив, що це хороший знак. Він написав на своїй сторінці у одній із соціальних мереж, що в посланні Путін підкреслив "важливість свободи бізнесу і визнав засилля силовиків". Але, на думку оглядача, це надто оптимістичний погляд.
"Путін не сказав нічого про конкретні заходи, які він планує втілити стосовно захисту приватного бізнесу в своїй країні. Він проігнорував опубліковані днями докази того, що Генпрокуратура і Слідчий комітет корумповані на всіх рівнях", - йдеться в статті.
Зараз, коли Росія веде одночасно війну в Україні і Сирії, Кремль навряд чи атакувати силовиків. Президент знає, що відбувається у його відомствах і як від цього страждає бізнес. Але він не може або навіть не хоче нічого змінювати в цій системі, яка перерозподіляє ресурси в країні на користь наближених до нього посадовців.
На думку Бершидського, оптимізм Кудріна безпідставний. Навіть якщо лібералів знову покличуть в уряд, вони не зможуть витягти економіку Росії через систему, яка надто сильно прогнила. Тому, на думку оглядача, від Путіна варто чекати нового спалаху насилля.
"Демонстрація сили скоро відновиться. Гриміти зброєю – це все, що може Путін, щоб не втратити підтримку росіян на тлі слабкої економіки і корумпованої держави", - йдеться в статті.
Видання The Guardian також писало, що промова Путіна вказує на те, що його справи нікудишні. Росія не досягла значних успіхів ані у війні проти України, ані в Сирії.
Коментуючи промову російського президента оглядач Radio Free Europe Браян Вітмор зауважив, що Путін програв війну проти України і не хоче про це говорити. Він нічого не говорив про "необхідність захищати російськомовних людей" в Україні. Путін навіть жодного разу не згадав про війну в Донбасі. Щоправда, побіжно сказав кілька слів про Крим.
В цей же час, більшість росіян бачать Путіна президентом Росії після 2018 року. Також в тому, що "народу постійно потрібна "сильна рука", упевнені 32% опитаних. Кожен п'ятий (21%) росіянин, навпаки, вважає, що "ні в якому разі не можна допускати, щоб вся влада була віддана в руки однієї людини".
Раніше видання Rzeczpospolia писало, що Путіну набридло чекати краху України. Різке падіння цін на нафту і санкції Євросоюзу змушують російську економіку скорочуватися найшвидшими темпами до рівня, який в Росії був 15 років тому, коли Путін лишень став президентом. Росіяни починають пригадувати часи президентства Бориса Єльцина, коли інфляція постійно зростала, курс рубля падав, а західні продукти були недоступні для більшості.