Президент РФ Владімір Путін сказав своєму турецькому колезі Тайіпу Ердогану, що Росія може розглянути можливість відновлення угоди, що дозволяє експорт зерна з морських портів України, лише після завершення розслідування атак безпілотників на кримський військово-морський порт Севастополь.
Росія призупинила свою участь у суботу, заявивши, що це відповідь на атаку безпілотників на флот Москви в окупованому Криму, відповідальність за яку вона поклала на Україну.
У заяві Кремля йдеться, що питання про поновлення може розглядатися лише після «детального розслідування обставин цього інциденту, а також після отримання від Києва реальних гарантій неухильного дотримання стамбульських домовленостей, зокрема щодо невикористання гуманітарного коридору для військових цілей», пише Reuters.
У ньому також йдеться про те, що Путін нагадав Ердогану про «невиконання другої частини пакету угод — розблокувати експорт російської сільгосппродукції та добрив на світові ринки».
Хоча ці товари не підпадають під санкції Заходу, введені у відповідь на вторгнення Росії в Україну, російські виробники втратили доступ до портів Балтійського моря, які вони використовували для експорту, і до трубопроводу, яким аміак надходить в український чорноморський порт Южний.
Ердоган переконаний, що для чорноморської угоди щодо зерна можна знайти орієнтовану на рішення модель співробітництва, заявила у вівторок канцелярія президента Туреччини. Ердоган сказав Путіну, що Туреччина шукає вирішення проблем, пов'язаних із зерновою угодою з усіма сторонами.
Насправді готуватися до виходу з угоди країна-агресор розпочала ще у вересні, і з наближенням продовження угоди все активніше шукала привід.
Захід закликав Росію повернутися до виконання обов'язків і не провокувати нову продовольчу кризу. РФ у відповідь запропонувала «цілком замістити» українське зерно.
Найважчий 2022 наближається до кінця. Путін остаточно підтвердив усьому світу свою репутацію недоговороспроможного параноїка. Трансформації, які чи не щодня відбуваються на наших очах у світовій політичній самосвідомості, є прямим наслідком розв'язаної Росією війни. При всіх її жахах і навіть при світлі гасів все ж таки важливо сформулювати та усвідомити її уроки — для нас, для Європи, для всього людства. І зробити це маємо ми — ніхто краще не знає Росію.
Читайте докладніше у статті Сергія Корсунського "Путін та інші: яких ілюзій пора позбавлятися"