Останнім часом в оточенні президента Росії Владіміра Путіна зросло невдоволення провальною війною в Україні, що спричинило критику військового командування з боку так званих яструбів. Для того, щоб урівноважити розподіл сил та знизити ризики для себе, кремлівський диктатор намагається відновити втрачений авторитет міністра оборони Сєргєя Шойгу, який підпорядковується особисто йому. Про це пишуть аналітики Інституту вивчення війни (ISW).
На їхню думку, Путін намагається повернути обличчя Шойгу в російському інформаційному просторі, щоб знизити зростаючий вплив російських провоєнних силовиків. До них належать люди з найближчого оточення Путіна, які розміщують власні бойові підрозділи в Україні. Зокрема йдеться про керівника ПВК «Вагнера» Євгєнія Прігожина та главу Чечні Рамзана Кадирова.
Експерти ISW зазначають, що останнім часом Шойгу став частіше з’являтися в ЗМІ, чого не спостерігалося літом. Зокрема, вони відзначають, що Путін міг би сам оголосити про завершення мобілізації, не влаштовуючи для цього спеціальну зустріч із Шойгу, але публічність була потрібна саме для того, щоб вкотре продемонструвати важливість міністра.
Подібні цілі переслідувала і серія дзвінків Шойгу до своїх західних колег, в розмовах з якими він звинуватив Україну у підготовці «брудної бомби». Ці резонансні появи відрізняють Шойгу та російське вище військове керівництво від силовиків, які не мають такого рангу чи авторитету, незважаючи на свою популярність у російському інформаційному просторі. Навесні та влітку Шойгу дуже мало з’являвся на публіці, оскільки його медійна присутність повністю залежить від схвалення Путіна. На відміну від нього, конкуренти-силовики контролюють власні Telegram-канали та вільно спілкуються зі ЗМІ, що дає їм можливість відкрито критикувати міністра та його підлеглих за невдачі в Україні.
Раніше повідомлялося, що Євгєній Прігожин — єдина людина з оточення Путіна, яка може відкрито доповідати йому про реальний стан речей на фронті.
У ЗМІ дедалі частіше з’являється інформація про те, що керівник ПВК «Вагнера» незадоволений перебігом війни в Україні і виступає за більш жорсткі кроки з боку Кремля. Його підтримує і глава Чечні Рамзан Кадиров, який закликає Москву бити по «центрах прийняття рішень» у Києві. Очевидно, що ситуація на російсько-українському фронті великою мірою визначить розстановку сил у російській владі. Про це — у статті Володимира Кравченка «Три вежі Кремля: що відбувається в оточенні Путіна».