Президент Росії Владімір Путін 6 грудня відвідає Об'єднані Арабські Емірати та Саудівську Аравію. Він планує зустрітися зі спадкоємним принцем Саудівської Аравії Мухаммедом бін Салманом, намагаючись зміцнити партнерські відносини Москви зі стратегічними виробниками нафти, зазначає Bloomberg. Путін буде на переговорах в Абу-Дабі і не відвідає кліматичний саміт COP28, який проходить цього тижня в Дубаї, повідомив прессекретар Путіна Владімір Пєсков.
«Цей візит свідчить про те, що Путін стає все більш сміливим у поїздках за межі Росії, незважаючи на зусилля США і Європи, спрямовані на його ізоляцію на світовій арені, в той час як його економіка перебуває на більш стійкому фундаменті, а бойові дії на полі бою в Україні зайшли в глухий кут. Співпраця країн Перської затоки з Москвою буде в центрі уваги під час візиту, враховуючи залежність Росії від енергетичних надходжень», пише Bloomberg.
Видання зазначає, що візит Путіна до двох ключових держав Перської затоки є «чіткою ознакою» того, що «Росія виходить з міжнародної ізоляції», заявив Фьодор Лукьянов, голова Ради із зовнішньої та оборонної політики, яка консультує Кремль. За його словами, це сприяє досягненню мети Росії щодо утвердження свого впливу на Близькому Сході і показує, що ОАЕ і Саудівська Аравія, які є традиційними союзниками США, «прагнуть збалансувати свою зовнішню політику».
Путін може бути зацікавлений у тому, щоб вбити клин між США і Саудівською Аравією через нинішню військову кампанію Ізраїлю в Газі. Москва публічно підтримує нинішні заклики Ер-Ріяда до негайного припинення вогню в Газі, а також заклик до Ізраїлю піти з арабських і палестинських земель, які він зайняв з 1967 року.
Оскільки Путін прагне зміцнити свої зв'язки з лідерами країн Перської затоки, міцність американської підтримки України опиняється під питанням. ОАЕ стали домівкою для багатьох російських компаній, які тікають із Заходу через санкції. Президент ОАЕ шейх Мухаммед бін Заїд Аль Нагаян також відвідав Путіна у червні на бізнес-форумі в Санкт-Петербурзі.
США чинять тиск на країни Перської затоки, щоб вони обмежили зв'язки з Москвою і перекрили канали, які використовуються Росією для обходу санкцій. Цього місяця адміністрація Байдена націлилася на кілька судноплавних компаній, що базуються в ОАЕ, в рамках боротьби з недотриманням верхнього ліміту цін на нафту.
Путін рідко виїжджав за межі Росії відтоді, як у лютому 2022 року віддав наказ ввести війська в Україну, чим спровокував низку міжнародних санкцій, хоча відвідував Китай та колишніх радянських сусідів. У березні Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт, що ще більше ускладнило виїзд за межі його країни. Російський лідер не був присутній ані на серпневому саміті країн БРІКС у Південній Африці, яка є членом трибуналу, ані на саміті G20, що відбувся наступного місяця в Індії, яка не є стороною, що підписала ордер на арешт. Ані Саудівська Аравія, ані ОАЕ не приєдналися до МКС.
Нагадаємо, президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва заявив 4 грудня, що запрошує Владіміра Путіна на саміти G20 і БРІКС у Бразилії у 2024 році. Водночас, він додав, що рішення щодо арешту російського президента, якщо він прибуде до країни, ухвалюватиме суд.