Про це пише Леонід Бершидський на сторінках Bloomberg, нагадуючи, що до цього часу він наполягав на прямих переговорах між офіційним Києвом і ватажками терористів з Донбасу. Однак, попри участь Путіна, російська сторона досі не визнала, що на Сході України воюють її регулярні війська, а Київ відповідно не оголосив стан війни.
"Можливо це і формальність, але це остання червона лінія в ескалації конфлікту, і її можуть перетнути, якщо США передасть зброю Україні", - йдеться в статті.
Оглядач нагадує, що президент України Петро Порошенко неодноразово заявляв про готовність оголосити військовий стан, якщо військова агресія проти його країни продовжиться. Нещодавно в Мюнхені він навіть показав західним дипломатам і лідерам паспорти і військові квитки російських солдатів. Однак військового стану до цього часу немає, а український президент пояснює, що не робить цього задля інвестицій і економічної допомоги із Заходу.
На думку автора, якщо Росія дійсно воює проти України, але не називає це війною, то Києву варто було б сконцентруватися на власному виживанні, а не на інвестиційному кліматі. В цей же час, доказів присутності російської армії дійсно багато. Це і російська зброя, і захоплені в заручники російські військові, і загиблі в Донбасі солдати регулярних військ, яких важко приховати. Можливо саме тому Путін погодився стати представником однієї із сторін конфлікту на переговорах в Мінську, при цьому не визнаючи війну.
"То чому ж обидві сторони грають в хованки і не оголосять стан війни офіційно? Враховуючи обставини, Порошенко розуміє, що його слабко підготована і погано озброєна армія не зможе встояти перед потужними Збройними силами Росії. Якщо він оголосить стан війни, це може стати запрошенням для Кремля повторити грузинський сценарій 2008 року. Тоді війна скінчилася за лічені дні, коли Росія погрожувала захопити Тбілісі", - йдеться в статті.
Що ж стосується Путіна, то його справи ще складніші. Американський сенатор Джон Маккейн заявив у Мюнхені, що російський президент не визнає участь Росії у війні, щоб не втратити підтримку росіян. А передача озброєння Україні, на думку сенатора, зробить війну занадто дорогою для росіян, коли ще більше російських солдатів повертатимуться додому в цинкових трунах.
"Щоправда, Путін хотів би, щоб США передали Україні озброєння. Тоді він дійсно міг би розповісти відкрито росіянам про війну, пояснивши, що протистояти доводиться саме імперії США, а не братній Україні. Насправді, він вже намагається використати цю риторику. Нещодавно він назвав армію України "іноземним легіоном НАТО"", - нагадує оглядач.
На його думку, заяви Путіна будуть виглядати безпідставними, доки в України дійсно не з'явиться зброя США. Наразі російському президенту вже не вдається приховувати війну від росіян, тому що трупи солдатів, які повертаються додому, неможливо приховати.
"Західні лідери цього не визнають, але вони хочуть, щоб Путін продовжував брехати про відсутність російських військ в Україні. Якщо він перестане це робити, то шляху назад вже не буде і конфлікт загострюватиметься, аж поки Росія, як сильніша сторона, здобуде військову перемогу. Або ж доки Захід не відкине обережність і відішле свої війська теж. Обидва сценарії стануть катастрофою для України", - йдеться в статті.
На думку автора, на переговорах в середу західні лідери будуть розуміти, що в Путіна залишилася остання карта – пряма військова агресія проти України. І результат розмови залежатиме від готовності російського президента покласти її на стіл.
Тому лідери ЄС спробують досягти компромісу з Путіним, щоб не жертвувати довгостроковими планами Заходу. Якщо ж на переговорах вони вирішать, що президент Росії блефує, неоголошена війна продовжуватиметься до тих пір, доки він не відчує, що відкрите насилля – це його останній можливий крок.
Раніше видання Bloomberg в редакційній статті писало, що Європа може розділитися, якщо не вижене Путіна з України. В цей же час, Порошенко, Олланд, Меркель і Путін очікують, що зустріч 11 лютого ознаменує припинення вогню.