Президент Росії Володимир Путін бачить вирішення сирійської кризи шляхом врегулювання - тільки через зміцнення сирійських "урядових структур", про це він заявив під час інтерв'ю американському телеканалу CBS напередодні своєї поїздки на Генасамблею ООН.
Витримки з інтерв'ю з Путіним були оприлюднені в четвер увечері. Повністю інтерв'ю вийде в ефір у неділю.
Російський лідер відмовився підтримати вимогу США про те, що президент Сирії Башар Асад повинен покинути свій пост в рамках будь-якого політичного врегулювання конфлікту в цій країні.
"Немає ніякого іншого способу вирішення сирійської проблеми, окрім як посилювати ефективні урядові структури і надавати їм допомогу в боротьбі з тероризмом. Але в той же час необхідно закликати їх до позитивного діалогу з раціональної опозицією і проведення реформ", - сказав російський лідер.
Путін не погодився з вимогами Заходу, що при будь-якому варіанті врегулювання сирійської кризи президент Асад повинен піти.
"Я хотів би їм порадити зробити наступне, – сказав він. – Вони повинні звернутися з цим до сирійського народу. Тільки сирійський народ має право вирішувати, хто і як, за якими принципами, має керувати країною".
Російський лідер визнав, що метою недавнього посилення російської військової присутності в Сирії є порятунок уряду Асада, оскільки він втрачає позиції в цій війні.
"Правильно, так і є, – сказав він, відповідаючи на питання про порятунок режиму сирійського президента. – На моє глибоке переконання, будь-які дії в зворотному напрямку, націлені на руйнування легітимного уряду, створять ситуацію, яку можна бачити в інших країнах регіону чи інших регіонах, наприклад, у Лівії, де всі державні інститути зруйновані. Ми спостерігаємо аналогічну ситуацію в Іраку".
У п'ятницю, 25 вересня, Білий дім повідомив, що Обама погодився зустрітися з Путіним після "неодноразових прохань" РФ.
24 вересня агентство Bloomberg повідомило, що Путін готовий розпочати односторонню військову операцію проти бойовиків терористичної організації ІДІЛ у Сирії, якщо США відкинули його пропозицію приєднається до міжнародної коаліції. У свою чергу, США хочуть обговорити координацію авіаударів у Сирії з російською стороною, щоб уникнути можливих інцидентів з ВПС Росії.
Крім того, розвідувально-аналітичне агентство Stratfor прийшло до висновку, що Москві потрібна Сирія заради переговорів з США про майбутнє України і зняття санкцій.
Росія зацікавлена в створенні основи для операції з приводу майбутнього України, а також створення атмосфери, в якій Захід зніме санкцій. РФ знає, що це не може відбутися відразу, але Москва зацікавлена в досягненні своїх цілей у найближчих року-двох.
Агентство Bloomberg також писало, що Путін в Сирії хоче "виторгувати" у Заходу право впливати на Україну. Російський президент не намагається використовувати Сирію для відволікання, він хоче перетворити її на свій "козир" в суперечці із Заходом.
Видання зазначає, що потік біженців перетворив війну в Сирії на проблему Європи, яка вплинула на європейську політику. На думку автора, громадянську війну в Сирії можна закінчити, якщо зміцнити її на меншій території. Асад може погодитися на це з міркувань прийнятності бути на чолі меншою країни замість того, щоб втратити її всю. Росія може підтримати такий план і надати гарантії безпеки новій меншій Сирії від атак "Ісламської держави".