Хто в ніч на понеділок мав терпіння додивитися новини до кінця на російському телеканалі "Росія", то на 35 хвилині новин міг дізнатися про "панамські документи". "Насправді, немає ніяких підстав для цих звинувачень проти політиків і знаменитостей", - вважають на російському телеканалі. Були згадані президент Азербайджану Ільхам Алієв, президент України Петро Порошенко, Ліонель Мессі та Джекі Чан.
Телеканал РФ акцентував, що звіт Міжнародного консорціуму журналістських розслідувань (ICIJ) фінансується американськими фондами і особисто очолюється главою зовнішньополітичного відомства США Джоном Керрі. При цьому, згадки про німецьку Süddeutschen Zeitung, яка отримала дані з анонімного джерела і якими пізніше вона поділилася з іншими журналістами, а також з ICIJ, в новинах не було.
"Журналісти повинні просто відпрацювати гроші, які вони отримують", - прийшли до висновку російські тележурналісти.
Росія грала одну з основних ролей у доповіді ICIJ. У звіті йдеться про дружину прес-секретаря Путіна Дмитра Пєскова, а також про близького друга російського президента Путіна віолончеліста Сергія Ролдугіна. "Урядова "Российская газета" і ліберальний "Коммерсант" на своїх сторінках обійшли цю тему увагою, "Независимая газета" опублікувала невеликий текст на третій сторінці.
"Той, хто вважає, що росіяни повстануть проти їх еліти, якщо будуть краще інформовані про ці махінації, будуть розчаровані. Більшість населення Росії відмінно знає про вражаючі успіхи бізнесу старих друзів Путіна по дзюдо, про швидкий злет знайомих шефа Кремля в рядах найбагатших людей Росії", - йдеться в статті.
Автор наводить у приклад зимові Олімпійські ігри у Сочі. Тоді росіяни знали про те, що витрати на проведення цього заходу збільшилися до 50 млрд доларів, замовлення на будівництво отримували одні і ті ж мільярдери. Тим не менш, опитування громадської думки показали: 69 % росіян все одно дуже чекали початку Олімпійських ігор.
Автор характеризує таку реакцію росіян популярною фразою в радянські часи: "Мій начальник робить вигляд, що платить мені зарплату, а я роблю вигляд, що працюю".
Письменник Сергій Шаргунов вважає, що всі ці дані про офшори мають нульовий ефект для народу Росії. "Люди вже "на автоматі" думають, що хтось переслідує такими методами свої політичні цілі", - говорить Шаргунов.
"Проблема не в тому, як довести наявність корупції у середовищі Путіна. Завдання полягає в тому, щоб виправити викривлений світогляд росіян", - вважає автор.
Напередодні повідомлялося, що у Москві затримали учасників одиночних пікетів проти Путіна. Учасники акції вимагали імпічменту президента РФ після оприлюднення панамських документів. Опозиційний політик Микола Ляскін виклав у Твіттер фотографії з одиночних акцій. Учасників затримала поліція. За словами Ляскіна, серед затриманих – людина, яка просто сфотографувала плакат. "В Ісландії вийшли тисячі і вимагають відставки уряду. У нас затримують за одиночний пікет", - пише Ляскін.
3 квітня Центр досліджень корупції та організованої злочинності (OCCRP), Міжнародний консорціум журналістських розслідувань (ICIJ), а також сайти світових ЗМІ опублікували великий матеріал, в якому йдеться про численні офшорні компанії, що використовуються лідерами держав, політиками і відомими спортсменами.
Розслідування базується на 2,6 терабайта даних, які включають в себе 11,5 млн документів з серверів одного з провідних реєстраторів офшорів у світі - панамської юридичної фірми Mossack Fonseca.
Росії присвячена значна частина розслідування – у ній стверджується, що близькі Володимиру Путіну люди через банк "Росія" і панамські офшорні компанії "відмили" понад 2 млрд доларів.