Провідній російській діловій газеті довелося замовкнути – The Economist

Поділитися
Провідній російській діловій газеті довелося замовкнути – The Economist Кремль вирішив підім'яти видання під себе
"Ведомости" не були дуже політичними, але були незалежними

Вони починали разом. Перший номер "Ведомостей", провідної російської ділової газети, вийшов у вересні 1999 року, через місяць після того, як Володимир Путін був призначений прем'єр-міністром і був анонсований, як майбутній президент. Перший номер був наполовину рожевим і наполовину білим - данина поваги його іноземним співзасновникам і акціонерам: Financial Times і Wall Street Journal.

Це був сміливий крок, створити нове видання у той час. Росія переживала фінансову кризу 1998 року і починала війну в Чечні. Але економіка почала зростати, виник приватний бізнес, і "Ведомости" писали про це. Його журналісти і редактори, більшості з яких було за 20, втілювали прагнення інтегруватися з світом і доводити, що бізнес в Росії не обов'язково повинен бути виключною сферою мафії і олігархів.

"Наші журналісти знають... що чесна конкуренція і чесний успіх не рідкість в російському бізнесі", - писали "Ведомости" у своїй першій редакційній статті. Видання перейняло принципи своїх англосаксонських акціонерів з завзяттям новонавернених. В його кодексі поведінки говориться, що "журналіст повинен ставитися до всіх подій, фірм та людей з рівним скептицизмом. Ніхто не має права на особливе ставлення - ні акціонери, ні рекламодавці, ні так звані олігархи".

За останні два десятиліття газета в основному залишалася вірною своєму кодексу, захищеному спочатку іноземними власниками, а потім власною репутацією. Але в останні кілька тижнів співробітники видання оголосили протест новому виконуючому обов'язки редактора, Андрію Шмарову – журналісту старого зразка 1990-х років, якого потенційні покупці нав'язали газеті, як частину непрозорого і ще не завершеного поглинання. Співробітники та багато спостерігачів вважають, що їхня газета спотворюється у відповідності з інтересами Кремля і Роснафти.

Журналісти "Ведомостей" попереджають у своїх колонах, що видання може стати підконтрольним, службовим інтересам чиновників і його новим таємним власникам. Шмаров почав з того, що змінив заголовок вже опублікованої історії про "Роснафту" і вилучив зі сторінки сайту замітку відомого економіста, в якій критикувався Ігор Сєчін, глава "Роснафти", один з найвпливовіших людей в оточенні Путіна. Кілька днів потому Шмаров заборонив своїм авторам згадувати "Левада Центр", найбільш авторитетний в Росії центр соціальних досліджень, останні результати якого показують, що рейтинг схвалення Путіна становить 59%, будучи найнижчим рівнем з 1999 року.

Як це не парадоксально, журналістські розслідування та критичний аналіз процвітають в Росії, в основному онлайн. Але, як стверджує Максим Трудолюбов, оглядач і головний редактор газети "Ведомости", те, що відбувається в його газеті, - це напад на інститут, який втілює цінності чесності і прозорості, заснованих на правилах ринкової конкуренції.

"Ведомости" були критичні, але ніколи не були опозиційною газетою. Видання уникало політичного активізму, тому що вважає, що бізнес повинен бути відділений від політики, точно так само, як думка і доповіді, які були на його сторінках. Читачі "Ведомостей", включаючи велику частину російської ділової та політичної еліти, що підписалися на початковий контракт президентства Путіна, згідно з яким люди могли вільно заробляти і витрачати гроші, поки вони не втручалися в політику.

Ця угода почала руйнуватися після масових міських протестів у 2011-2012 роках. У 2013 році газету "Ведомости" завалили листами 35 бізнесменів, які відкрито підтримали Олексія Навального, лідера акцій протесту, оскільки він балотувався на пост мера Москви. Як згадує колишній редактор видання, Тетяна Лисова, це призводило Кремль в бішенство і зміцнювало його недовіру до приватного бізнесу та недержавних ЗМІ.

Але відкритий напад на "Ведомости" ризикував конфліктом з двома найбільш впливовими діловими газетами світу, чого Кремль все ще побоювався у 2013 році. Рік потому, після анексії Криму, ця заборона зникла. Кремль прийняв закон, що забороняє іноземний контроль над російськими ЗМІ, і змусив Financial Times і Dow Jones (материнську компанію Wall Street Journal) продати свої частки. Нові російські власники газети тримали газету на плаву ще кілька років, але в цьому році були змушені швидко здатися, коли Кремль навалився з тиском і вирішив продати видання.

Читайте також: Росія звинуватила NYT та Пулітцерівський комітет в "русофобії". Розповідаємо, про що статті-переможниці

Час нинішніх спроб поставити газету "на місце", є не стільки ознакою прямоти видання, як нетерпимістю Кремля до будь-якої критики. Путін дуже боїться, що серед політичної та економічної еліти Росії може з'явитися консенсус, що йому пора піти. Перша шпальта газети могла б підтримати такий консенсус, але не в тому випадку, якщо друзі Путіна зможуть піддати його цензурі.

Таким чином, точно так само, як народження "Ведомостей" співпало з прибуттям Путіна, нинішні страждання видання збігаються з відмовою Путіна піти. Але протест журналістів показує, що "Ведомости" породили покоління авторів і читачів, які бачать в Путіні анахронізм і не будуть спокійно приймати його експерименти з абсолютизмом.

Як повідомлялося раніше, майже 40% росіян вважають, що Путін висловлює інтереси олігархів, банкірів і великих підприємців.

Рейтинг Путіна також може падати через те, що росіяни не схвалюють його дії, пов'язані з пандемією. Він не сформулював національний план боротьби з епідемією, переклавши відповідальність на губернаторів регіонів, при цьому пересилав гуманітарну допомогу іншим країнам.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі