Опір голови Пентагону не припинився навіть після того, як президент Барак Обама схвалив її після кількох годин дебатів. І це викликає тривогу.
Про це пише New York Times, нагадуючи, що у Пентагоні чиновники досі відмовляються погоджуватися з деякими положеннями російсько-американської угоди. Зокрема, американські військові не збираються навіть розглядати можливість тісної співпраці з Москвою проти "Ісламської держави" і ділитися з російськими Збройними силами даними розвідки.
"Я не кажу "так" чи "ні". Зараз передчасно говорити про те, чи ми встрянемо в цей процес", - сказав командир Центрального командування військово-повітряних сил США генерал Джефрі Харріган.
У Білому домі теж висловилися скептично, але з іншого приводу.
"Думаю, в нас є причини сумніватися, що росіяни можуть чи хочуть виконати угоду такою, якою вона є. Побачимо", - сказав прес-секретар Білого дому Джош Ернест.
З точки зору Держсекретаря Джона Керрі, адміністрація повинна зробити все, щоб змусити сирійського президента Башара Асада відмовитися від скидання бомб на мирних мешканців. А відколи Росія втрутилася у війну, розмову про це доводиться вести з Володимиром Путіним, щоб вмовити його натиснути на свого сирійського друга. Для Керрі пошук рішення, яке зменшить рівень насилля в Сирії, а також угоди, яка полегшить усунення Асада від влади, - це питання політичної спадщини і репутації. Його перший великий проект на посаді Держсекретаря, який стосувався мирного процесу на Близькому Сході, провалився ще до кінця першого року його роботи.
Потім, його спроба домовитися з Іраном була більш успішна. Але угода щодо Сирії, як сам Керрі сказав у понеділок в Держдепартаменті, більш складніша через те, що в конфлікті беруть участь дуже багато сторін. Видання пише, що у приватних розмовах з друзями і соратниками Керрі визнавав, що угода з Росією навряд чи спрацює. Але він говорив, що все ж хоче спробувати покласти край громадянській війні, яка забрала життя півмільйона людей, перш ніж він і Обама закінчать свою роботу у Вашингтоні.
Протиріччя між Керрі і Картером відображають внутрішній конфлікт у питанні сирійської політики Обами. Президента США неодноразово критикувати через його відмову втручатися більш рішуче у громадянську війну, яка триває вже п'ять років. В цей же час, відсутність американських військ на полі бою в Сирії дала шанс Росії стати більш впливовою як на фронті, так і за столом переговорів.
Для Москви це важливо, зважаючи на конфлікт з Вашингтоном через російське вторгнення на Схід України і окупацію Криму. В результаті у момент, коли напруга у американсько-російських відносинах найвища з часів Холодної війни, американським військовим цього тижня раптом кажуть, що їм доведеться разом з росіянами проводити якісь операції в Сирії.
"З точки зору Пентагону, саме проти військових США націлена агресивна поведінка Росії. Тому довіри загалом немає", - пояснив колишній помічник міністра оборони США Дерек Холет.
Нагадаємо, в ніч на 10 вересня США та Росія досягли угоди по сирійському питанню. Режим припинення вогню в Сирії вступить в силу із заходом сонця в понеділок, 12 вересня. Згідно з домовленостями урядові війська Сирії під час перемир'я не зможуть наносити удари, у тому числі і авіацією, по силам опозиції.
Наносити авіаудари по позиціях терористичних угруповань тепер також зможуть тільки військові літаки США та Росії.