Та поки він розповідає британцями про переваги членства в союзі, прем'єр ще більше енергії витрачає на те, щоб застерегти свою країну від ризиків. За словами Кемерона, вихід з ЄС буде "стрибком у пітьму", "авантюра століття" чи ризиковане "випробування фортуни".
Опоненти голови уряду, які агітують проти Євросоюзу, швидко звинуватили його в розкручуванні "проекту залякування". Водночас це демонструє нездатність євроскептиків чітко описати, на що буде схоже Об'єднане Королівство після виходу. Дехто намагається переконати, що, проголосувавши проти членства в ЄС, британці миттєво не виключать свою країну з об'єднання, а лише дадуть своїм політикам ще одну можливість повернутися в Брюссель і виторгувати щось краще.
Але припущення, що Британія може проголосувати за свій вихід з Євросоюзу, щоб потім лишитися, звучить як мінімум дивно. Про це в редакційній статті пише Financial Times, додаючи, що такий підхід нагадує стратегію прем'єр-міністра Греції Алексіса Ціпраса, який рік тому також переконував своїх виборців у необхідності відмовитися від євро, щоб отримати аргумент на переговорах з європейськими кредиторами.
Але цей провальний прецедент блефу не вплинув на британських євроскептиків, які далі продовжують на ньому грати. Мер Лондона Борис Джонсон минулого тижня сказав, що "історія ЄС показує, що Брюссель починає слухати народ, коли він каже "Ні"". Цю його думку розвинув колишній лідер консерваторів лорд Майкл Говард, який припустив, що Брюссель може попросити Лондон подумати ще раз, якщо британці заявлять про готовність вийти з Євросоюзу. Він нагадав, що такі ж референдуми провели Ірландія і Данія у свій час лише для того, щоб добитися від Європи поступок.
Однак, на думку видання, дотримуватися такої риторики – це означає видавати бажане за дійсне. Щоб почати нові переговори і досягти на них успіху, потрібна добра воля всього ЄС. Але підтримка виходу Британії з об'єднання на референдумі в Європі, швидше за все, сприймуть як ознаку ворожості в тяжкі для неї часи. Якщо Великобританія захоче відмовитися від переваг доступу до єдиного ринку без відкриття кордонів, інші члени можуть попросити про аналогічну угоду. Багато хто спробує змусити Британію дорого заплатити за вихід, щоб інші країни, які потенційно можуть захотіти того ж, двічі подумали, перш ніж заявляти про це.
Також видання наголошує, що паралель з Данією і Ірландією недоречна. Ці дві країни проводили голосування з приводу Маастрихтської і Лісабонської угод. Вони не виходили зі складу ЄС, а стали на заваді конституційній еволюції всього блоку. Євросоюз тоді пішов на поступки цим країнам, тому що їхня згода була життєво важливою.
Британія ж, якщо її громадяни проголосують за вихід з ЄС, не отримає жодних переваг і важелів впливу. Видання також пише, що жодна з моделей торгівельних відносин за межами ЄС не підходить Об'єднаному Королівству.
За приклад прихильники виходу називають Норвегію і Швейцарію. Але норвезький сценарій лишить Британії доступ до єдиного ринку, але позбавить права голосу під час обговорення торговельних правил. Швейцарський підхід означатиме обмежений доступ до спільного ринку фінансових послуг.
Боротьба за долю Британії в ЄС вже почалася. У прихильників членства в союзі завдання дещо легше, оскільки їм потрібно переконати більшість, що нинішні переваги краще зберегти. А от у прихильників виходу з об'єднання значно більше роботи. Їм доведеться реально оцінити ситуацію, відмовитися від байок про другі переговори з ЄС і описати, яким буде життя британців без Європи. І поки вони цього не зроблять, "Проект залякування" буде перемагати "Проект фантазування".
Британія вже визначилася з датою референдуму – він відбудеться 23 червня. Раніше Лондон і Брюссель досягли угоди, яка повинна запобігти виходу Великобританії зі складу ЄС. Президент Ради ЄС Дональд Туск і британський прем'єр Девід Кемерон відзначили, що ці домовленості відповідають інтересам усіх сторін. Вони, зокрема, містять додаткові точкові винятки, незважаючи на те, що Великобританія й зараз має "особливий статус" в ЄС.
Детальніше про інтереси Лондона, Брюсселя та Вашингтона в ситуації, настроях британського суспільства і переговорах про умови збереження Великобританією членства в ЄС читайте на ZN.UA статті Чи залишить Британія Євросоюз?.