Ослаблену Європу охоплює нестабільність і це відчувають автократи. Самопроголошений президент Білорусі Аляксандр Лукашенко заявляє, що Британія та Польща "з подачі США хочуть зруйнувати Євросоюз". Диктатор назвав "мерзотником" польського прем'єра Матеуша Моравецького, який приїхав до Лондона й обговорив міграційну кризу біля його кордонів з колегою Борисом Джонсоном.
We are dealing with an attempt to undermine the existing geopolitical system, which provides us with peace and stability. The UK is well aware of those threats. Today I met with Prime Minister Boris Johnson to discuss the current situation. We strengthen the Transatlantic bond. pic.twitter.com/d4WhnxxLlG
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) November 26, 2021
На нараді у підконтрольному йому Міністерстві оборони Лукашенко заявив, що на західному кордоні Білорусі "склалася непроста обстановка".
“Ви бачите, що ці польські мерзотники поїхали вже країнами. І вчора звернули увагу, куди Моравецький поїхав до Великобританії. Я впевнений, ось подивіться, упродовж року-двох вони хочуть з подачі Америки зруйнувати Європейський Союз ”, - цитує Лукашенка диктаторська пресслужба.
Всупереч запевненням влади Польщі, в тому числі й Моравецького, про неможливість виходу Польщі з ЄС, Лукашенко сказав, що після Brexit США зробили ставку на Польщу, де говорили про Polexit. Лукашенко аргументував таке звинувачення в тому, що "американцям не потрібні партнери, які можуть стати врівень з ними".
Перед цим Лукашенко натякнув, що у разі нападу РФ на Україну підтримає Путіна.
Думки щодо мети таких дій Кремля розходяться: одні експерти бачать у них спробу дестабілізації континенту, інші – ширму для спроби силового захоплення України.
Колишній перший заступник глави АП Росії Владіслав Сурков опублікував нову статтю, в якій натякнув: Росія не відмовиться ані від агресії проти інших країн, ані від своїх імперських амбіцій.
У геополітичній грі, що розгорнулася, ставки високі для всіх його учасників. Детальніше читайте у статті Володимира Кравченка «Україна — епізод у серіалі, сценарій якого пишемо не ми?».